Praní bot v pračce má svá pravidla. Ušetříte tak hodně času i práce

Každý z nás vlastní několik párů bot. Jednou za čas je potřeba věnovat jim trochu péče – vyčistit od nečistot, přetřít krémem, nastříkat impregnací. V mnoha případech postačí jemným kartáčkem boty vyčistit. Některé boty jsou už tak zašlé, že čištění kartáčkem nepomůže nebo je moc zdlouhavé. Co takhle dát jim druhý život vypráním v pračce. I to má však svá pravidla. Pojďte se s námi podívat jak na to!

Jaké boty patří do pračky

Většina výrobců na botách uvádí, že do pračky nepatří. Je pravda, že pohorky, společenské boty, sandály a jiná pevná nebo kožená obuv opravdu do pračky nepatří. Usnadnit si čištění bot můžeme u látkových a sportovních tenisek. Před samotným vypráním je potřeba dodržet několik pravidel, abychom obuv nepoškodili.

Příprava bot před praním

Nejdříve sundejte z bot tkaničky a případně vložku do bot, pokud lze vyndat. Tyto části očistíte zvlášť. Do pračky nepatří a spíše by praní uškodili.

Podrážku boty nejdříve vyčistěte. Mohlo by se totiž stát, že se při praní zbarví textilie kvůli usazené špíně. Nejlepší je boty nechat přes noc odmočit v jarové vodě. Tak se zbavíte největších nečistot.

V případě větších nečistot zkuste gumu tenisek vydrhnout zubní pastou a kartáčkem na zuby.

Foto: Shutterstock

Praní bot

Zvolte program s teplotou na 30 °. Boty dejte do pracího pytlíku a vložte do pračky spolu s tekutým prostředkem na praní. Vyhněte se programům s odstřeďováním. Prohazování bot bubnu moc neprospívá. Raději úplně mokré boty nechte řádně a delší dobu proschnout, nejlépe na sluníčku.

Jak vyčistit tkaničky a vložky do bot

Tkaničky vložte při dalším praní k obdobně barevnému prádlu. Nebo je namočte přes noc do vody s jedlou sodou.

Vložky namočte do vody s trochou pracího prostředku a vydrhněte kartáčem. Potom je nechte volně oschnout. Pokud se chcete zbavit případného zbylého zápachu, posypte vložky troškou jedlé sody a uzavřete je přes noc do sáčku.

Foto: Shutterstock, zdroj: Whirlpool, wikiHow