Staré noviny ještě poslouží. Třeba jako past na škvory nebo podklad pod kola auta

Patříte k těm, kteří si po ránu nebo po práci rádi otevřou novinový arch a začtou se do aktuálního dění? I přes postupující chytrost našich telefonů a dobu internetovou je vůně novin pro někoho stále nepostradatelná a představuje příjemný rituál. O to více všechny příznivce papírového tisku potěší, že staré noviny nemusí vyhazovat do odpadu, mohou je skvěle využít!

Výborný pohlcovač vlhka

Jedinečnou vlastností novin je absorpce, a to jak vlhkosti, tak také zápachu. Díky tomu je můžete v domácnosti využít na řadu zajímavých věcí. Přišli jste domů po dešti a boty máte docela promočené, možná se do nich dva dny neobujete? Se starými novinami je tomu konec! Menší kuličky novin napěchujete do bot, necháte nabrat vlhkost a vyměňujete, dokud nebudou boty jen povrchově vlhké.

Staré noviny výborně pohltí i pach, nebylo samo sebou, že je naše babičky používaly na dna odpadkových košů nebo do zeleninových šuplíků. Vyzkoušejte to také, budete překvapení, jak budou noviny udržovat prostor bez zápachu a zbytečné vody. 

Pomocník při úklidu

Noviny budou bez zaváhání likvidovat zápach ze zatuchlých skříněk, šuplíků i nádob. Vsáknou do sebe doslova všechno. Krom toho jimi můžete nahradit hadříky na uklízení, kde je oceníte úplně nejvíc je mytí oken. Ideálního účinku dosáhnete, pokud noviny namočíte do roztoku octa a vody. Noviny nebudou zanechávat šmouchy a dodají zánovní vzhled i omšelým okenním tabulím či zrcadlům. A pokud se vám podaří – pro štěstí – rozbít sklenici, rukou sice posbíráte ty největší střepy, ty malé ovšem setřete novinovým papírem, zachytí do sebe i ty nejmenší kousky. 

Noviny si dobře poradí i s mastnotou. Pokud budete čistit gril, po skončení hodování naň umístěné navlhčené noviny, gril zavřete a nechte pár hodin působit. Místo drhnutí postačí nečistotu jen setřít, protože sama krásně povolí. Stejně tak budete moci vytřít vlhkým novinovým papírem zbytky a mastnostu v troubě.

Foto: Shutterstock

Praktické rady na konec

Noviny zachytí vodu téměř kdekoliv – pod ubrusem i kobercem, navíc budou neviditelné. Pokud jezdíte kempovat, i zde najdou noviny uplatnění, jimi vyložená podlaha totiž zabrání postupu nepříjemného vlhka do vaší přírodní ložnice. Skvěle jimi také odšroubujete žárovku, v autě vás vytáhnou z bryndy, když vjedete do bahna a zapadnete. 

I zahradníci si přijdou na své. Improvizovanou misku na klíčení můžete vytvořit z vlhkých novin. Drobnými kousky lze rovněž mulčovat, zabráníte tím prorůstání plevele. Nezapomínejte, že noviny jsou také vhodné do kompostu – vždy roztrhané na malé kousky. Zabalíte-li do nich zelená rajčata, krásně vám dozrají, stejně dobře se bude dařit i takto uloženým jablkům, které noviny chrání proti plísni. Rulička utvořená novinami a stažená na jednom konci gumičkou také naláká nezvanou verbež z vaší zahrady – příkladně škvoři si to nechají líbit a vy je budete moci vynést někam mimo pozemek. 

Není to jen vhodný balící materiál při stěhování nebo to, co rozžehne plameny na ohništi. Noviny jsou všestranný pomocník, který vám v domácnosti s ledasčím pomůže. A tak je nevyhazujte do koše nebo tříděného odpadu a najděte jim lepší využití. 

Foto: Shutterstock, zdroj: friendsoftheearth, wikiHow