Způsoby, kterými ušetříte vodu v domácnosti. Nebolí a nechají peníze v rozpočtu

Snížení spotřeby vody je zásadní nejen pro naší peněženku, ale také pro životní prostředí. Vodu v domácnosti můžeme uspořit několika vychytávkami, které nejsou nijak náročné.

Ačkoliv je Česká republika na předních příčkách šetrného hospodaření s vodními zdroji, je třeba neusnout na vavřínech. Šetřit s vodou musíme neustále. A každý může přispět svým dílem. Mnohé způsoby nejsou nijak náročné. Je u nich potřeba spíše zapojit hlavu, než peníze. Sami díky tomu ušetříme peníze.

Namontujte šetřiče vody

Šetřiče vody, nebo-li perlátory. Perlátory jsou součástí vodovodní baterie a značně snižují spotřebu vody při běžných činnostech. Například při mytí nádobí. Perlátory jsou systém drobných sítěk ve vodovodní baterii. Jejich účelem je snížení průtoku, ale zvýšení intenzity proudu vody. Díky tomu je proud vody silnější a více vhodný pro běžné účely. Navíc při montáži podobných zařízení může vaše spotřeba klesnout z 10 litrů vody na 1 litr.

Využijte dešťovou vodu

Nemusíte mít nutně zahradu. Stačí, jakákoliv možnost zachytávat vodu ze srážek. Je zdarma a její využití jako užitkové vody je velmi široké. Na pití a mytí vhodná rozhodně není, ale na spláchnutí toalety, zalévání rostlin apod. je dobře použitelná. Zkuste se zamyslet, zda i vy můžete někde instalovat podobný zachytávač dešťové vody.

Omezte vanu

Horká vana s pěnou je sice perfektní relax, ale podobná kratochvíle je také velmi náročné na spotřebu. Vana obecně spotřebuje o 2/3 více vody, než běžné sprchování. Pokud tedy zrovna řešíte drahé energie, je pro vás nejlepší volbou rychlá sprcha.

Foto: Freepik

Využívejte vodu efektivně

Obecně se vyplatí přemýšlet o spotřebě vody. Efektivní využití vody v domácnosti je klíčové.

  • Myčka, místo ručního mytí – myčka je daleko více energeticky šetrná, než mytí nádobí v ruce. Nádobí v myčce se umyje v relativně malém množství vody, za použití minimální elektrické energie.
  • Perte v plné pračce – plná pračka spotřebuje méně vody a elektřiny, než poloprázdná.
  • Vypínejte vodu při mytí rukou a čištění zubů – často omílané téma. Vodu vždy pouštějte jen na nezbytně dlouhou dobu.

Foto: Freepik, zdroj: volusia, alfaauv