Zbavte se rzi. Pomůže osvědčená rada profesionálů

Rez vás může pěkně potrápit. Objeví se ani nevíte jak a jen těžko se jí zbavuje. Pokud však neznáte tipy, které vám s jejím odstraněním zaručeně pomohou. Nemusíte přitom investovat do zbytečně drahých přípravků. Ani vás to nebude stát hodně času. Stačí jen vědět, po čem sáhnout a uvidíte sami, že proti rzi skvěle fungují i potraviny, které máte zaručeně doma.

Ocet zafunguje lépe než drahé přípravky

Pokud si nechcete své věci napadené rzí zničit, raději zapomeňte na ocelový kartáč. Ten sice rez možná odstraní, zaručeně ale zanechá stopy ve formě škrábanců. Toto řešení tedy využijte pouze u věcí, kterým už pár šrámů navíc neuškodí.

Jemnější řešením je využití suroviny, kterou máme všichni doma. Rzi se totiž zbavíte pomocí běžného octa. Ten obsahuje kyselinu, která velice účinně rez odstraňuje. Pokud vás tedy trápí například rezavé příbory, stačí je ponořit do octa. Nechte ho působit alespoň 24 hodin, a pak je jednoduše umyjte a osušte. Po rzi nebude ani památka.

Zkuste také citron se solí

Pokud doma zrovna nemáte ocet, stejně dobře poslouží i citron a sůl. Nejdříve vytvořte pastu smícháním soli s citronovou šťávou. Tu pak naneste na rezavé místo. Nechte přípravek účinkovat dvě až tři hodiny, a pak ho omyjte. Na rez už si ani nevzpomenete.

Foto: Shutterstock

A co takhle Coca-cola?

K odstranění rzi lze využít i všem dobře známá Coca-cola. Tu použijte ideálně tak, že postižený předmět ponoříte do uzavíratelné nádoby plné této limonády. Po přikrytí víkem nechte colu působit několik hodin, ideálně přes noc.

Rez půjde díky limonádě snadno umýt. Coca-cola totiž obsahuje kyselinu fosforečnou, která se využívá i v profesionálních čističích proti rzi.

Pomůže i kypřící prášek

Další surovinou ze spižírny, která účinně bojuje proti rzi, je kypřící prášek. Předmět pokrytý rzí lehce navlhčete a poté posypte práškem do pečiva. Nebojte se a hojně předmět posypte. Pak ho nechte působit alespoň půl hodiny.

Poté pastu důkladně umyjte běžným prostředkem na nádobí. Využijte k tomu ideálně trochu hrubší houbičku. Rez pak snadno pustí, a předmět bude jako nový.

Foto: Shutterstock, zdroj: Homeanddecor, SimplyHome