Přehledný kalendář zářijových prací na zahradě

Zdroj: Shutterstock.com

Prvním zářijovým dnem začínají velké podzimní práce na zahradě. O podzimu se už od pradávna ví, že je to roční období, během kterého na zahradě děláme nejvíce práce, a skutečně první zářijovým dnem práce započínají. Přece jen chceme všechno stihnout dříve, než napadne první sníh a přijdou první zimní mrazíky, tudíž není čas otálet.

1. září

První zářijový den odstartovává poslední možnost vysázet nové rostliny na svou zahradu. Jedná se o takzvaný dorůstající měsíc, který je pro výsadbu jako dělaný. Ideální je vysázet popínavé rostliny.

5. září

O pátém září se tvrdí, že je to ideální doba na sklízení vypěstované zeleniny a ovoce. Říká se totiž, že ovoce a zelenina sklizená v tomto dni je dlouho čerstvá. V těchto dnech se sklízí brambory, ale také rajčata – pokud jsou rajčata ještě nedozrálá, mohou dozrát v interiéru za pokojové teploty (ideálně v místnostech o teplotě šestnáct až dvacet stupňů Celsia). Sbírá se však také ovoce v podobě jablek, hrušek či trnek, nesmíme zapomenout ani na ořechy, které se v této době suší na suchém a slunném místě.

Zdroj: shutterstock.com.

6. září

Dny okolo 6. září jsou ideální na pletí zahrádky, kterou tak připravujeme na přezimování a díky čemuž bude zahrádka připravena na jarní sezonu.

11. září

Kolem 11. září se sbírají plody, které jsou vhodné k zavaření. Sbírají se tedy trnky, broskve nebo případně jiné další ovoce či zelenina, které se buď zavařují, nebo z nichž se dělají marmelády či povidla. Kolem 11. září by se měla sbírat poslední úroda, čímž by mělo dojít k úklidu a k pročištění zahrady.

12. září

Blížíme se k polovině měsíce, což je ideální čas na sbírání lístků kopřiv, které využijeme na čaj nebo na kopřivový odvar.

22. září

Ke konci září začínáme se zakládáním kompostu. Je možné jím přihnojovat rostliny, které následně budou lépe a kvalitněji růst.

Kuchyňské zbytky jsou ideální základ pro kompost
Zdroj: pixabay.com

28. září

V době, kdy se září střídá s říjnem, je dobré posekat trávu – možná se jedná už o poslední letošní sekání trávníku, tak si ho užijte. S tím však souvisí také vertikutace, která se provádí zpravidla dvakrát ročně, a to na jaro a právě na podzim, kdy se trávník zbavuje plstí a mechů.

Zdroj: shutterstock.com

Během vertikutace dojde k provzdušnění trávníku a zbavíme trávník zbytků posekané trávy, které tropí neplechu. Díky podzimní vertikutaci bude trávník připraven na zimu a na jaře s ním nebude tolik práce.

redakce

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!