Vyžeňte hlodavce z domácnosti jednou provždy. Účinný prostředek má doma každý

Potkani, myši a jiní hlodavci jsou častými škůdci v domácnosti. Přítomnost těchto tvorů je velkým hygienickým a zdravotním ohrožením pro členy domácnosti. Nejen že pořádají nájezdy na potraviny, ale přenášejí i různé nemoci.

Hlodavci jsou chytří protivníci

Hlodavci jsou velice flexibilní a dostanou se téměř kamkoliv. Jsou schopní plavci, lezci a dokážou se prokousat skrze téměř cokoliv. Jejich tělíčka jim navíc umožňují se protáhnout téměř jakýmkoliv otvorem na který narazí. Není tedy neobvyklé na jejich přítomnost narazit i na půdách domů, nebo dokonce i výškových budov.

Není dobré tyto živočichy podcenit, jelikož se jedná o velmi inteligentní tvory. Potkani se dokonce využívají pro hledání výbušnin. Hlodavce je velmi snadné je vycvičit a dokáží si osvojit denní rytmus svým majitelů, případně těch ke kterým se dobývá. To znamená že jsou aktivní až tehdy, kdy obyvatelé domu nevykazují žádnou aktivitu. Právě zde vzniklo pořekadlo, “Když není kocour doma, mají myši pré”.

Přítomnost hlodavců nejčastěji prozradí zbytky trusu, nahlodaných potravin, okousaných předmětů a při dlouhodobém zamoření je cítit velice silný a specifický zápach. V noci zase můžete zaslechnout tichounké chroupání nakradeného jídla a jemné škrábání drápků o povrchy.

Přírodní rodenticidy najdete i doma

Rodenticidy jsou jedy, případně skupiny látek, které hubí a odpuzují hlodavce. Není problém samozřejmě pořídit silné jedy, které tyto savce bezpečně zlikvidují. Problém ale může nastat, pokud máte doma malé děti a domácí mazlíčky. Náhodné požití jedu většinou znamená zdravotní obtíže, které mohou být fatální. Jde to ale i jinak.

Můžete si pomoci i přírodnější variantou odpuzovače škůdců. Některé najdete doma v koupelně, jiné si můžete sami snadno vypěstovat.

Nejsilnějším kalibrem je bezpochyby čpavek, nebo-li amoniak. Tento prostředek je známý jako účinný čistič, ale jeho aroma výborně funguje i proti myším a jejich příbuzným. Jednoduše přelijte čpavek do rozstřikovače a roztok aplikujte na všechna místa výskytu škůdců. Aroma časem ale postupně vyprchá a tak musíme čas od času postřik opakovat.

Foto: Freepik

Použijte i sušené bylinky

Dalším velmi účinným opatřením je použití sušených lístků různých bylinek. Aromatická bariéra je neškodná pro všechny, nicméně hlodavcům jejich vůně nedělají nejlépe a raději vyklidí pole.

Osvědčené jsou lístky divoké máty, máty peprné, divizny, rajčat, citronu a heřmánku. Pro zvýšení efektu je vylouhujte v jablečném octu. Zkusit můžete i všechny silně aromatické byliny. Je prokázané, že potkani a myši tyto pachy nenávidí. Navíc budete mít jistotu, že se ve vašem okolí žádné nebezpečné látky nenachází.

Foto: Freepik, zdroj: SmithsPestManagement, wikiHow