Esenciální olej ze šalvěje je zapomenutý pomocník při menstruačních bolestech. Stojí jen pár stovek

Esenciální olej ze šalvěje muškátové není natolik známý jako jiné esenciální oleje. Přináší však řadu pozitivních přínosů pro lidské zdraví. Ocení ho především ženy, které trápí bolesti a křeče během menstruačního cyklu či hormonální nerovnováha.

Šalvěj muškátová

Šalvěj muškátová (Salvia sclarea) je zajímavou silně aromatickou bylinou. Řadí se k dalším asi třinácti druhům z rodu šalvěj, které se vyskytují v české přírodě. Je spíš rostlinou teplomilnou, která se zřídka vyskytuje v okrasných zahradách.

Vysazována je pro své květy, které mají charakteristickou vůni, navíc není nijak náročná na pěstování. Je však vysazována i kvůli vysokému obsahu aromatických látek také na polích pro průmyslové účely. Svým původem je šalvěj muškátová z oblastí Středozemního moře a jihozápadní Asie.

Foto: Depositphotos.com

Použití

Tento druh šalvěje obsahuje velké množství vonných silic, které jsou složeny z monoterpenů, diterpenů apod. Zastoupen je například linalool, myrcel, geraniol atd.

Podobně jako jiné druhy šalvěje má i tato šalvěj léčivé účinky. Používá se jako přírodní pomoc při kašli, nachlazení, zažívacích obtížích či při nemocech ledvin.

Z šalvěje se lisuje také olej, který je používán v kosmetice, při výrobě parfémů, mýdel apod. Jeho užití je časté i v potravinářském průmyslu, například při dochucování vín.

Esenciální olej

Esenciální z muškátové šalvěje má mnoho zajímavých vlastností. Jeho účinky jsou antidepresivní, antimykotické, antiseptické, adstringentní a protizánětlivé. Působí příznivě na nervový systém a má uklidňující a zahřívací účinky.

Ve specializovaných obchodech, ale i na e-shopech, se prodává v cenách okolo 250 Kč za 10 ml balení.

Menstruační bolesti

Olej pomáhá při menstruačních bolestech, uvolňuje křeče, zmírňuje bolest i únavu a pocit neklidu. Podporuje přirozenou rovnováhu hladiny hormonů. Je schopen také pomáhat při příznacích PMS, včetně výkyv nálad či častých chutí k jídlu. Je tedy skvělým pomocníkem pro ženy, jelikož ulevuje od nepříjemných křečí, přináší uvolnění a klid.

Hormonální rovnováha

Esenciální olej podporuje hormonální rovnováhu organismu, jelikož obsahuje přírodní fytoestrogeny, které pocházejí z rostlin, nikoli z endokrinního systému. Fytoestrogeny se mohou vázat na estrogenní receptory a jsou využívány jako přírodní alternativy při hormonální léčbě. Tento esenciální olej tak pomáhá vyrovnávat hladiny estrogenu.

Foto: Depositphotos.com

Při nespavosti a stresu

Esenciální olej z muškátové šalvěje je ideálním pomocníkem při nespavosti. Příjemně uklidňuje a působí jako přírodní sedativum, které přináší klid a zmírňuje stres. Kápněte si jej před spaním do vaší aroma lampy či difuzéru.

Zlepšuje krevní oběh

Jeho vliv se týká také zvýšení krevního oběhu a snížení krevního tlaku. Díky tomu působí také příznivě na zdraví kardiovaskulárního systému.

Kardiovaskulární zdraví

Antioxidační a protizánětlivé vlastnosti oleje působí na zdraví kardiovaskulárního systému a pomáhají přirozeně snižovat hladinu cholesterolu.

Drobné ranky

Esenciální olej ze šalvěje chrání i před vlivem bakterií a můžete jen použít jako ochranný prostředek na ošetření drobných odřenin či jiných ran.

Zdraví pokožky

Vhodný je také pro ošetření pokožky. Obsahuje totiž linalyl acetate, který je přirozeně se vyskytující fytochemikálií v různých rostlinách. Tento ester snižuje riziko vzniku zánětů a působí i jako přírodní lék na problematickou pokožku. Dobré je jej kombinovat s jiným olejem či jej přidat do vašich kosmetických přípravků a až poté aplikovat na pokožku.

Jsem nezávislý žurnalista a také závislý kutil a pěstitel. Vše, co se kolem domu šustne a stojí za pár slov rád prostřednictvím písmenek sdílím se čtenáři. Rád poradím s financemi, hypotékou, ale i se stavbou domu.