Zbavte ovoce a zeleninu z obchodů pesticidů jen s pomocí octa. S čím vším ještě pomůže?

Foto: Depositphotos.com

Jablečný ocet je klasickým domácím léčivem. Poskytuje nám mnoho výhod, od úlevy bolesti v krku až po zlepšení celkového zdraví pokožky a vlasů. Tím to ale nekončí! Věděli jste, že ho můžete využít i při běžném úklidu, nebo jako pomocníka při hubení plevelu?

Dnes pro vás máme několik tipů a receptů, které vám díky jablečnému octu usnadní a pomůžou s údržbou vaší domácnosti.

1. Ovoce a zelenina

Namočením ovoce a zeleniny do jablečného octa a vody můžete snížit množství bakterií a patogenů, které na nich bývají. Namočením navíc prodloužíte životnost těchto potravin. Ocet dokáže eliminovat množství toxických látek, které se na povrchu ovoce a zeleniny běžně vyskytují z důvodu hojného užívání průmyslových postřiků a hnojiv.

Tip: Smíchejte jablečný ocet s vodou v poměru 3:1. Ovoce nebo zeleninu ponořte do roztoku na 10 minut, poté opláchněte.

2. Zabiják plevele

K hubení nežádoucího plevele můžete použít jablečný ocet. Bude se vám hodit lahvička s rozprašovačem!

Tip: Smíchejte 3 litry jablečného octa s 1 lžící pomerančového oleje a s 1 čajovou lžičkou tekutého mýdla. Dobře promíchejte a přelijte do lahvičky s rozprašovačem.

3. Ucpané odtoky

Volně prodejné přípravky na odtoky obsahují toxiny, které mohou způsobovat dýchací potíže. Jablečný ocet je čistě přírodní, bez vedlejších účinků a plnou funkčností, která se vyrovná konvenčním produktům.

Tip: Do odtoku nasypte ½ šálku jedlé sody, kterou zalijte 1 šálkem jablečného octa. Tato směs bude reagovat pěněním. Následně, po několika minutách odtok propláchněte horkou vodou a opakujte.

4. Leštidlo na dveře

Jablečný ocet můžete použít jako čistící prostředek k udržování a leštění dřevěného nábytku a dalších tvrdých povrchů. Využijete ho i při odstraňování vodního kamene.

Tip: Smíchejte ½ šálku jablečného octa s ½ šálkem rostlinného oleje. Na leštění nábytku a dalších povrchů použijte hadřík, nebo papírové ubrousky.

5. Odstraňovač skvrn

Účinný je i v odstraňování nejrůznějších skvrn z oblečení. Dokáže proniknout do vláken a rozpustit hlubší špínu a další nečistoty.

Tip: Smíchejte 1 lžíci jablečného octa a 1 lžíci bílého octa. Tuto směs naneste na skvrnu a nechte několik minut působit. Poté textil ihned vyperte.

Ivan Blažek

Jsem nezávislý žurnalista a také závislý kutil a pěstitel. Vše, co se kolem domu šustne a stojí za pár slov rád prostřednictvím písmenek sdílím se čtenáři. Rád poradím s financemi, hypotékou, ale i se stavbou domu.