Před žehlením posypte košili pudrem 

Manžel paní Jitky pracuje ve velké firmě, kde se vyžaduje formální oblečení. Schůze, stres, rychlé tempo i oběd za pochodu dávají prádlu pořádně zabrat, natož pak bílým košilím, které manžel paní Jitky preferuje. “Dřív jsem se trápila,” usmívá se paní Jitka, “ale stačilo si osvojit správný postup a jednoduchý trik a manžel má košile stále, jako nové. Už mi i říkal, že se ho kolegyně ptaly, jak to dělá.” Odpověď je skutečně jednoduchá, a nyní se s vámi o ni podělíme. 

Správné žehlení košile

Jedná se o jeden z nejnáročnějších prádelních kousků k údržbě. Košile se ráda mačká a její žehlení je zvláště náročné. Jaký je správný postup? Rozepnutou košili si pěkně rozprostřete na žehlící prkno, uhlaďte rukama a jako první vyžehlete knoflíkovou a propínací část. Následně vyžehlete límeček a poté rovnou i jeho přeložení. V dalším kroku se pusťte do ramen a rukávů, k tomu je dobré použít i rukávník. Potom teprve přichází na řadu trup, ten žehlete opravdu opatrně, od jednoho konce na druhý. Košili pověste na ramínko, nebylo to tak složité, viďte?

Nevzhledné skvrny

Bílé prádlo je na údržbu složité, to jsme si již pověděli. Na košilích mohou vznikat žluté mapy, které nevypadají dobře, především pak v oblasti pod paží. Není to chyba vaše, ani pracího prostředku, je to zcela běžný problém, naštěstí se paní Jitce podařilo odhalit postup, jak zatočit se žlutou skvrnou, která se po jejím zásahu už na oblečení nevrátí.

Foto: Shutterstock

Dětský pudr funguje skvěle

Je to tak, obyčejný dětský pudr, který má absorpční a zadržovací účinky, vám může problémy se zažloutlým prádlem jednou provždy vyřešit. Stačí košili v místech, kde žluté skvrny vznikají, zasypat pudrem. Je velmi dobré místo malinko navlhčit a pudr tam vetřít, až následně celou plochu přežehlit. Žlutá skvrna zmizí, navíc se vám už na oblečení nevrátí. 

Pokud máte doma kousek oblečení, který vám barví a neustále tak ohrožuje všechno, co je v pracím bubnu, stačí jej navlhčit, nanést na něj dětský pudr a běžně vyprat. Pudr totiž zadržuje nejen nečistoty, ale průnik čehokoliv, tedy vaše prádlo ochrání před nepoddajným kouskem. 

Buďte chytří, jako paní Jitka a udělejte si ze žehlení košil zaběhlý rituál, při kterém se už nebudete potit, ale vesele si zpívat. Zamávejte s pokrčenými oděvy a především, zbavte je ošklivých žlutých skvrn, manžela či manželku pak vyšlete do práce v zářivě bílé, až nad nimi spolupracovníci žasnou. 

Foto: Shutterstock, zdroj: TheSpruce, wikiHow