Vyčistěte dokonale záchod bez drhnutí. Nasypte speciální směs a půjde to samo

Údržba toalety patří mezi běžné domácí úkony, které jsou nutné pro udržení hygienických a estetických standardů v domácnosti. Toaleta je totiž jedním z nejdůležitějších a nejčastěji používaných zařízení a její řádná údržba je klíčem k tomu, aby vydržela co nejdéle v dobrém stavu, a aby byla stále příjemná k používání, a to nejen pro vás, ale i pro hosty, kteří k vám znenadání zavítají. V tomto článku se budeme věnovat tomu, jak správně pečovat o toaletu, jakým způsobem ji čistit a jaké prostředky k tomu zvolit.

Občas se stane, že boj s vodním kamenem a čistoskvoucím vzhledem klozetu je urputný, a přesto vám vodní kámen po čase znovu hyzdí záhyby i stěny toalety. Přinášíme několik snadných postupů, jak o toaletu pečovat za pomoci domácích prostředků, které dají všem těm komerčním pořádně na frak.

Soda a ocet na všechny problémy

K čištění toalety můžete použít jedlou sodu a octový roztok (smíchaný v poměru 1:1). Opláchněte toaletu vodou, abyste odstranili co nejvíce nečistot. Nalijte roztok do toalety a nechte ho působit ideálně přes celou noc. Následně toaletu pořádně vydrhněte štětcem nebo houbičkou, ať se dostanete do všech zákoutí. Důkladně opláchněte toaletu čistou vodou. Doporučujeme používat rukavice, abyste při kontaktu se sodou a octem neškodili své pokožce. 

Soda a sůl jsou další variantou

Čištění toalety solí a sodou je účinný a ekologický způsob, jak ji udržet v čistotě. Smíchejte 10 g jedlé sody, 100 gramů hrubozrnné soli a 100 ml vody. Nejdřív smíchejte sypké suroviny a následně směs doplňte vodou, vytvořte jakousi pastu. Naneste směs na stěny toalety a rozetřete. Ponechte směs působit přibližně 15 – 20 minut, ideálně přes noc. Následně použijte toaletní kartáč na vyčištění klozetu, nezapomeňte na žádný záhyb. Nakonec toaletu opláchněte čistou vodou. Tento způsob čištění funguje dobře, budete velmi mile překvapeni silou, se kterou odstraní všechny problémy.

Foto: Shutterstock

Postup pro náročnější hospodyňky 

Znáte tablety do toalety, které koupíte v drogerii? Máme pro vás postup, jak si připravit vlastní voňavé tablety, které před čištěním jen vytáhnete a nemusíte vždy znovu připravovat novou směs. Jejich složení je krapet náročnější, ale uchvátí vás svým účinkem i vůní. Stačí vám 160 gramů jedlé sody, polovina polévkové lžíce bílého octa, k tomu pak 60 ml citronové šťávy, 1 lžíce peroxidu vodíku a cca 20 kapek vonného oleje.  

Nejdřív smíchejte jedlou sodu a citrónovou šťávu, směs malinko napění, tak se k ní nenaklánějte a nechte efekt odeznít. V jiné nádobě si poté smíchejte ocet s peroxidem vodíku a teprve poté vše přilijte k první směsi. V závěru směs ovoňte vonným olejem dle vlastních preferencí. Z této směsi vytvořte několik kuliček, které nechte minimálně 4 hodiny schnout – opět je ideální nechat je přes noc – a poté uložte, aby je bylo možné při čištění koupelny pouze vytáhnout a použít. Tableta při šumění pronikne do všech spár a spolehlivě je zbaví nečistot, zanechá za sebou navíc příjemnou vůni. 

V závěru lze říci, že údržba toalety je nezbytnou součástí domácího úklidu. Ať už použijete jedlou sodu a sůl, octový roztok, nebo speciální tablety, je důležité, abyste toaletu čistili pravidelně a důkladně. Správnou údržbou jedině zajistíte, že bude stále čistá.Nezapomeňte, že údržba toalety má přímý vliv na zdraví a pohodlí všech členů domácnosti.

Foto: Shutterstock, zdroj: TheSpruce, wikiHow