Univerzální úklidová pasta. Úklid nebyl nikdy snadnější

Občasný velký úklid zahrnuje i čištění a úklid prostor, na který přes rok nemáme běžně čas. S takovým úklidem vám pomůžou čistící prostředky. Co takhle zkusit tento rok domácí čističe, které vás vyjdou na pár korun? Jsou ekologičtější, nedráždí pokožku a vykonají stejnou službu jako čističe chemické.

Citrusový univerzální čistič

Nevyhazujte slupky od citrusů. Můžete je využít jako součást čistícího spreje. Jejich slupky totiž pomáhají odstraňovat mastnotu a dezinfikují. Společně s octem potom vytvoří nepřekonatelný domácí čistič s citrusovou vůní.

Jak na to

Do zavařovací sklenice nakrájejte slupky různých druhů citrusů. Zalijte vinným octem a nechte takhle luhovat 2 týdny. V průběhu procesu slupky natáhnou určité množství octa do sebe. Až budete vidět, že tekutiny ubývá, doplňte jí.

Po dvou týdnech stačí tekutinu přes sítko nalít do nádobky se sprejem.

Na co vše se dá použít

Čistící prostředek s vůní citrusů se skvěle hodí jako univerzální čistič zejména na kuchyně (kde se hromadí velké množství mastnoty), koupelny i na WC jako dezinfekční prostředek. Můžete s ním umýt také obklady dlažbu nebo využít na mytí nádobí. Roztok použijte buď přímo a větším výsledkem nebo zřeďte vodou pro menší znečištění.

Foto: Shutterstock

Domácí tekutý písek

Tekutý písek známe jako skvělého pomocníka na odstranění odolnějších skvrn. Můžete si jej vyrobit i doma z běžně dostupných surovin. Jedlá soda s octem je zaručená kombinace.

Jak na to

Jedlou sodu s octem smíchejte v poměru 1:1. Pro ještě lepší výsledek přidejte trochu soli.

Na co vše se dá použít

Umyjete nádobí a zjistíte, že na pánvi, hrnci či plechu zůstaly nánosy odolných nečistot? Aplikujte domácí tekutý písek s octem. Čistič je vhodný také pro čištění varné desky.

Čistící pasta

Domácí čistící pasta vám nahradí spousty domácích prostředků. Navíc je ekologická a šetrná k pokožce. K její výrobě potřebujete jen pár ingrediencí a minimum času.

Jak na to

Pro výrobu domácí pasty k čištění potřebujete hořčičný prášek, sodu a tuhé mýdlo na praní. Nejprve nastrouhejte mýdlo a smíchejte ve vodě, abyste získali mýdlový roztok. Potom smíchejte 1 lžíci hořčičného prášku a sodu. Přijdete k mýdlové vodě a promíchejte.

Na co vše se dá použít

Pastu využijete na jakékoliv znečištěné povrchy. Od kuchyně přes koupelnu či WC. Pro lepší výsledek naneste pastu houbičkou a nechte působit 10 minut. Následně povrch vydrhněte.

Foto: Shutterstock, zdroje: Goodhousekeeping, Sonnentor