Jak vybrat vchodové dveře do bytu? Měly by být bezpečné i líbivé

Jak vybrat vchodové dveře do bytu? Měly by být bezpečné i líbivé

Při výběru vstupních dveří do bytu hraje roli několik hlavních faktorů. Materiál, způsob zabezpečení a v neposlední řadě i vzhled. Bezpečnost i životnost jsou jistě na prvním místě, ale dveře by se vám měly i líbit. Jak vybrat takové, které budou splňovat všechna kritéria a vytvoří efektivní a hezký vstup do vašeho bytu?

Dveře se dělí dle bezpečnostních tříd, ideální je třída 2 nebo 3

Vchodové dveře do bytu se od těch venkovních liší tím, že se jedná o dveře interiérové a nemusí tak splňovat veškeré požadavky klasických domovních dveří. I přesto by ale měly splňovat několik hlavních pravidel, která zajistí hezký a bezpečný vstup pro obyvatele bytu a zároveň odolnou překážku pro nezvané návštěvy i případný požár.

Důležitý je nejen výběr kvalitních dveří, ale i výběr zárubně. Obvykle se jedná o dřevěnou obložkovou konstrukci nebo konstrukci ocelovou, která lépe vyhovuje bezpečnostním požadavkům. Co se vlastně pod termínem „bezpečnostní požadavky“ nachází? V první řadě je to odolnost dveří proti možnému vloupání, v druhé řadě se jedná o protipožární ochranu.

Na trhu existují dveře dělené dle tříd, z nichž každá odpovídá míře takovéto odolnosti a ochrany. Zatímco dveře třídy 1 mají jen základní bezpečnostní odolnost například v případě, kdy zloděj použije jen vlastní sílu nebo jednoduché nářadí, dveře s vyšší třídou odolávají i různým páčidlům a podobným nástrojům.

Pokud tak chcete svému bytu zajistit bezpečnost, je lepší se spolehnout na bezpečnostní třídu 2 nebo 3. Toto dělení se pak samozřejmě promítne i na výsledné ceně, ale rozdíly nejsou nijak zvlášť vysoké. Podobné je to s protipožární ochranou, která se u jednotlivých tříd liší tím, za jak dlouho je oheň chopen skrz dveře proniknout.

Tlumení zvuku je ve sdílených bytových prostorech velice důležité

Jakmile budete mít vybráno z hlediska bezpečnosti, měli byste se zaměřit také na schopnost dveří tlumit hluk a nakonec i jejich samotný vzhled, který je také velice důležitý. Obzvláště v panelácích a bytovkách je tlumení zvuků z chodby velice důležité a proto je potřeba, aby proti němu byly dveře odolné a dobře tlumily i od podlahy.

Co se týče materiálu, obvykle se na povrchovou úpravu používá laminát, který dokáže být odolný vůči oděru a zároveň nabízí širokou variabilitu vzorů. Asi nejoblíbenější je imitace dřeva ve všech možných odstínech, objevuje se i imitace kamene nebo jednoduché barevné variace.

K prosvětlení bytové předsíně je ideální zvolit zevnitř bílou barvu a dekor naopak z druhé venkovní strany. Dveřím lze vtisknout osobitost i díky výběru zdobné kliky či kukátka, aby tak důstojně reprezentovaly vstup do místa, které vám říká pane.

Obecně je výběr dveří soubojem kompromisů. Rozhodně se nenechte ovlivnit cenou. Vždy je třeba sledovat kvalitu materiálu, dobu záruční lhůty i odolnost povrchu vůči oděru. Zvolené dveře vás nejspíš budou doma vítat po celý zbytek vašeho života, proto věnujte jejich výběru dostatek času i energie.

Foto: Unsplash.com.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!