Správné věšení prádla v domácnosti, aby se vám neobjevila plíseň

Sušení prádla v domácnosti může napáchat velké škody, pokud to neděláte správně. Mokré oblečení totiž může vést ke zvýšené vlhkosti uvnitř místností a následnému vzniku plísně na stěnách. Ta představuje nebezpečné riziko pro lidské zdraví, a to zejména co se týče respiračních potíží. Jak problémům předcházet?

Prádlo potřebuje dostatek vzduchu 

V první řadě je důležité se ujistit, že je prádlo po vyprání dobře odstředěné. Pokud tomu tak není, raději přidejte ještě jeden cyklus. To vám pomůže dobu sušení výrazně zkrátit. Stejně tak byste nikdy neměli přetěžovat sušák. Pro vytvoření ideálních podmínek, které zamezí vzniku plísně, nejprve pověste tenké tkaniny. Teprve potom můžete začít přidávat těžší kusy, ale takovým způsobem, aby mělo oblečení mezi sebou dostatečně velké mezery. 

Nezbytné je především to, aby mezi prádlem proudil dostatek vzduchu. To zamezí možnému vzniku plísní a urychlí jeho schnutí. Pokud chcete na sušák umístit mikiny nebo bundy, vždy se ujistěte, že jsou rozepnuté. Jinak by totiž uvnitř udržovaly vlhko. Vyhýbejte se také sušení prádla na radiátorech, neboť tím akorát snížíte účinnost topení – a naopak podpoříte vznik plísně v jeho okolí. 

Foto: Shutterstock

Pozor si dejte zejména během zimy a podzimy 

Největší riziko vzniku plísně hrozí zejména během podzimu a zimy. Tyto měsíce totiž s sebou přináší nízké teploty, ale zároveň vyšší vlhkost. Sušení prádla v místnostech (zejména těch menších) proto může snadno způsobit růst plísní na stěnách. Vhodným způsobem prevence je v tomto případě také pravidelné větrání. To vám pomůže zamezit rozvoji bakterií a udrží v místnostech čistý vzduch.

Nezapomínejte, že plíseň v domácnosti může vést k mnoha problémům, jako jsou například dýchací potíže nebo alergie. Je proto důležité dbát na správné sušení prádla a v případě, že se již objevila, pokuste se ji co nejrychleji odstranit. 

Foto: Shutterstock, zdroje: Wikihow, Real Simple