Ucpaný odpad dokázaly naše babičky vyřešit elegantně a účinně. Není třeba volat instalatéra

Ucpaný odpad je nepříjemná záležitost. Ucpání odpadu nejčastěji způsobuje jeho zanesení jídlem, vlasy, ztuhlým tukem a jiným odpadem. Tyto usazeniny začínají postupem času vydávat nepříjemný zápach a pomalý nebo nulový odtok vody znesnadňuje život celé domácnosti. Pokud při zaneseném odpadu automaticky saháte po chemickém krtkovi nebo v obavách raději voláte instalatéra, zkuste to tentokrát jinak. S ucpaným odpadem vám pomůžou i ingredience, které běžně najdete v kredenci.

První pomoc najdete ve špajzu

Pokud vás trápí ucpaný odtok, sáhněte po zaručených domácích pomocnících, kterými jsou jedlá soda a ocet. Nasypte sáček jedlé sody do odpadu, zalijte hrnkem octa a nechte působit ideálně přes noc. Ráno poté nalijte do odpadu litr vroucí vody. Tímto způsobem byste měli odstranit i větší nánosy. V případě potřeby postup zopakujte. Pokud nemáte doma sodu, můžete místo ní použít i prášek do pečiva. Na čištění odpadu vám bude užitečná i Coca cola odstátá na pokojovou teplotu. Láhev coly pomalu nalijte do odpadu a nechte dvě hodiny působit. Následně spláchněte horkou vodou. Horká voda je při ucpaném odpadu pomocník sám o sobě. Pokud se vám odpad ucpal kvůli nahromaděné mastnotě, nalijte do odpadu horkou vodu, která mastnotu odplaví. Tento postup se nedoporučuje v případě, že máte trubky z PVC, protože by je velké množství horké vody mohlo poškodit.

Foto: Shutterstock

Vytáhněte nečistoty pomocí zvonu nebo ramínka

Pokud nepomohlo základní čištění odpadu, bude potřeba nánosy vyčistit mechanicky. Vezměte si k ruce odpadní zvon, naplňte umyvadlo vodou asi do poloviny a nasaďte zvon na odtok vody. Díky vodě bude mít zvon pořádný tah a stačí pár nasáknutí a do umyvadla se vám vyvalí ty největší nečistoty, které následně vyčistěte. Za žádnou cenu se je nesnažte spláchnout zpátky. K čištění odpadu vám skvěle poslouží i drátěné ramínko na oblečení, kdy jeden konec ohnete a vytvoříte z něj malý háček. Ten vložte do odtoku a pokuste se na něj nabrat všechny ulpěné vlasy a další nečistoty. Čištění pomocí kovového ramínka je maximálně účinné pokud je zanesení v hloubce do 10 centimetrů.

Foto: Shutterstock, zdroj: tunnelvision, Forbes, TheSpruce