Umyjte okna tak, aby odpuzovala prach a pyl. Díky octu vydrží čistá dlouhou dobu

Mytí oken je bezpochyby jednou z nejméně oblíbených domácích prací. Právě proto byste měli udělat všechno proto, aby po této činnosti zůstala okna dlouho křišťálově průhledná bez jediného smítka. Jak ale na to? Nemusíte hned pořizovat drahé spotřebiče nebo chemické prostředky. Bohatě postačí suroviny, které máte běžně doma a zbavíte se i nepříjemné vrstvy pylu, která nás na oknech pravidelně trápí každé jaro.

Přidejte vinný ocet

Ocet je všemocným pomocníkem při domácím úklidu. Využijete ho například k odstranění mastnoty z nádobí. Dnes se ale zaměříme na jeho použití k čistění oken. Smíchejte si ho v kbelíku s vlažnou vodou, postačí zhruba 200 ml octa na 1 litr vody. Ideálně si směs rovnou přelijte do rozprašovače a naneste na okno. Použít můžete i starý obal od přípravku na okna. Pak jen okno vyleštěte čistým hadříkem.

Vyzkoušejte prostředek na nádobí nebo citron

Nevzhledných skvrn na okně se zbavíte velice jednoduše obyčejným saponátem na nádobí. Ten během chvilky odstraní všechnu mastnotu a skvrny. Trápí vás na okně vodní kámen? V tom případě přidejte do vody pár kapek citronové šťávy. Uvidíte sami, že okna budou během chvilky opět jako nová.

Foto: Shutterstock

Vyrobte si vlastní přípravek na čistění oken

Pro nejefektivnější očistu oken si vyrobte jednoduchý domácí přípravek. Budete ho mít během chvilky, a navíc nijak nezatíží životní prostředí. To se o některých chemických produktech z obchodu rozhodně říct nedá.

Nejdříve si připravte 500 ml horké vody. Do té postupně přidejte 10 kapek citronového esenciálního oleje, 2 polévkové lžíce jedlé sody, 2 polévkové lžíce bílého octa a 2 polévkové lžíce černého mýdla. Okno stačí jemně potřít touto směsí, a poté setřít hadříkem s čistou vodou. Následně ho doleštěte suchou utěrkou a máte vystaráno. Vaše okna budou po dlouhé týdny zářit čistotou bez prachu i pylu!

Foto: Shutterstock, zdroj: PellaBranch, wikiHow