Pěstování bylinek v bytě. Které jsou vhodné a jak na ně?

Pěstování bylinek v bytě. Které jsou vhodné a jak na ně?

Čerstvé bylinky dodají vašim pokrmům úplně jiné grády, nežli ty sušené, které si domů nosíte z obchodu v pytlících. Pokud milujete vaření, rádi zkoušíte něco nového, objevujete nové chutě nebo si třeba jen s chutí dáte bylinkový čaj, pak je náš dnešní článek určený právě vám!

Dobrou zprávou je, že bylinky můžete pěstovat i v bytě. Nepotřebujete k tomu zahrádku a obejdete se i bez záhonku. Odměnou vám budou kvalitní a především čerství bylinky, které si zachovají svou chuť i aroma. Chcete prozradit, jak na to?

Jaké bylinky jsou vhodné pro domácí pěstování?

Na samotném začátku si zmíníme, jaké bylinky jsou vhodné i pro pěstování v domácích podmínkách. Uvidíte, že určitě je z čeho vybírat, takže si na své přijdou všichni!

Jaké bylinky můžete pěstovat:

  • bazalka
  • meduňka
  • tymián
  • majoránka
  • koriandr
  • máta
  • šalvěj
  • rozmarýn
  • libeček

Jaké podmínky bylinky potřebují?

Pěstování bylinek určitě není nic složitého. Rozhodně nemusíte studovat příručky zahrádkářů, není ani potřeba absolvovat nějaký speciální kurz – bylinky totiž zvládne pěstovat každý. Nutno ale dodat, že jim musíte zajistit správné podmínky, které jsou základem celého úspěchu. A co tedy bylinky pro svůj spokojený růst potřebují?

Vhodná zemina

Jako první je potřeba vybrat vhodný substrát, do kterého bylinky zasadíte. Určitě vám můžeme doporučit výsevní substrát, do kterého je možné přidat i malé množství písku. Někdo přidává i rašelinu, kterou určitě nic nepokazíte.

Světlo

Dalším důležitým předpokladem je světlo. Pokud si to ve vašem bytě můžete dovolit, uvolněte bylinkám prostor na jižním nebo východním okně, kde se jim bude dařit nejlépe. Při pěstování bylinek v zimě je nutno zajistit alespoň minimum denního světla.

Teplo

Do třetice všeho dobrého zde zmíníme i správnou teplotu. Dejte si pozor na studené parapety, které se v noci hodně ochladí. Bylinky potřebují teplotu pohybující se nad 20 °C, aby mohly dobře klíčit.

Jak na pěstování?

Nyní si ještě řekneme pár rád pro pěstování bylinek v bytě. Určitě doporučujeme pořídit si sazeničky, především pak pro začátečníky je to daleko lepší – zkušenější si mohou bylinky předpěstovat, začít byste měli už v únoru. Sazeničky vyjmete z květináčů a zbavíte je přebytečné zeminy, dáte přitom pozor, abyste nepoškodili kořínky. Poté si ve vlastních květináčích připravíte substrát, do kterého uděláte důlek a tam vložíte rostlinku. Zasypete jí trochou zeminy, kterou lehce zatlačíte, a to je všechno. Máte hotovo, právě jste se stali pěstiteli bylinek!

Správnou péči nepodceňujte

Bylinkám se samozřejmě musíte věnovat i po jejich zasazení. Důležitá je pravidelná zálivka, půda ale nesmí být ani příliš mokrá – spousta bylinek je náchylných k přemokření a v takovém prostředí se jim vůbec nedaří. Cca každých 6-8 týdnů doporučujeme bylinky lehce přihnojit, čímž nemůžete nic zkazit.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!