Jak na rekonstrukci koupelny

Rekonstrukce koupelny, i když se často jedná o malou místnost, může být nákladnou záležitostí. Každá koupelna má navíc svá úskalí, nejde měnit úplně všechno tak, jak bychom si přáli. Například umývadla či záchody musí být kvůli odpadům vedeny na stejných místech. I tak ale zůstává spoustu možností, jak svou koupelnu vylepšit.

Rozpočet

Koupelnu nerekonstruujeme každý den, proto si jen těžko můžeme udělat představu o tom, kolik nás to celkově může stát. Avšak maximální možnou částku, kterou vynaložit můžete, si stanovit zvládnete. Rekonstrukce koupelny v paneláku může být stejně náročná, jako rekonstrukce velké koupelny v rodinném domě. Rozdíly v cenách totiž nedělá jen velikost plochy, ale také zvolené materiály a designy a také to, nakolik jste schopni provádět rekonstrukci svépomocí.

Čas

Mnoho lidí předpokládá, že pokud přestavují malou koupelnu, bude to trvat jen několik dní. Avšak v závislosti na počtu položek, které potřebujete ve své koupelně změnit, se renovace může protáhnout. Plánování se však vztahuje nejen na definování doby trvání renovací, ale také na určité přechodné kroky, jako je objednávání a zakoupení dlaždic, svítidel, zakázkových van nebo skříní, aby bylo zajištěno, že až vám řemeslnící přijdou tyto věci montovat, již je budete mít doma. Doba plánování je také důležitá pro ty, kteří mají pouze jednu koupelnu v domě.

Posloupnost prací

Pokud si naplánujete jednotlivé práce na renovaci koupelny v určitém pořadí, můžete ušetřit spoustu času na úklid a chyb. Ať už odstraňujete obklady nebo jednoduše malujete zdi, vždy začínejte v horní části místnosti. Nejprve rekonstruujte strop, poté stěny a nakonec podlahy, abyste zabránili poškození nových součástí. Přestavba koupelny v paneláku i v domě má vždy tento logický postup.

Skryté problémy

Pokud děláte zásadní renovaci své koupelny, zvažte využití rad odborníka. I když jste zručný kutil, na skryté problémy, které narazíte, nemusíte být připraveni. V takovém případě budete shánět řešení problému, se kterým si nakonec nemusíte poradit sami a budete muset shánět odborníka. Ten samozřejmě nemusí přijít hned a vám tak bude práce (a rozkopaná koupelna) stát. V závislosti na stáří vašeho domova a na tom, jak dobře byl vybudován, největší skrytý problém, se kterým se můžete setkat, je poškození vodou, a proto si dejte pozor na strukturální nedostatky v podlahovém rámu, nesprávně odvzdušněnou instalaci, starou zkorodovanou instalaci, atd.

Styl designu a funkčnost

Ještě než začnete, popřemýšlejte o vzhledu, který pro svou koupelnu chcete. Existuje mnoho faktorů, jako je barva, volba obložení, umývadla, sprchy, vany, vodovodních kohoutků apod. Renovace koupelny v paneláku bude mít poněkud omezený výběr, protože nemůžete volit luxusní vířivé vany a další obrovské záležitosti. I tak ale existuje velké množství designových záležitostí, které můžete aplikovat, a odlišit se tak od jiných koupelen v paneláku.

Design by měl fungovat ruku v ruce s funkčností, takže zvažte, kdo bude koupelnu používat a jak.

Rozměry

Existují 3 hlavní omezení, která jsou ovlivněna rozměry: celková velikost koupelny (obvykle nejmenší místnost v domě), umístění stávajících vodovodních trubek a elektrických rozvodů a typické standardní rozměry koupelnových svítidel. Ujistěte se, že máte správné měření a specifikace, než půjdete nakupovat. Ještě horší je nakupovat bez toho, že budete znát rozměry.

Rekonstrukce koupelny

Rekonstrukce koupelny je vzrušující úkol. Ještě před tím, než přeskočíte k výběru nejnovějších návrhů obkladů nebo van, existují bohužel také méně vzrušující věci, o kterých je potřeba uvažovat. Ať už se jedná o obrovskou koupelnu nebo menší místnost, jako je rekonstrukce malé koupelny v paneláku, může jít časově náročnou a nákladnou činnost. S výše uvedenými body vám ale pomáháme zajistit, aby vše proběhlo tak, jak má.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!