Protékající toaletu lze opravit za pár minut. Častý problém se ukrývá ve ventilu

Protékající toaleta sice není vážný problém, ale postupem času vás může vyjít na mnoho peněz. Abyste tomu zabránili, nemusíte však nutné volat instalatéra nebo jiného specialistu. S problémem vám totiž dokáže pomoci tento jednoduchý postup, který s trochou zručnosti zvládne naprosto každý.

Snadný postup opravy protékající toalety 

Prvním důležitým krokem je vypnutí zásobování vody. To se většinou nachází na zdi za záchodem a připomíná malinký kohoutek. S tím jednoduše otočte tak, aby byl zavřený (ve směru hodinových ručiček), a poté se ujistěte, že žádná voda již neutíká. Jakmile budete hotovi, odšroubujte tlačítko pro vypuštění vody na víku toalety a otevřete záchodovou nádržku. Uvidíte několik různých komponentů, které řídí splachovací systém. 

Příčin může mít protékající záchod mnoho, ovšem nejčastěji se jedná o potíže s napouštěcím nebo vypouštěcím ventilem. Pokud totiž tyto části nefungují správně, nádržka toalety se může velmi snadno přeplnit a způsobit potíže. Problém je přitom často v jejich plastových plovácích, které se mohou naplnit vodou. To jim pak brání správně plavat či způsobuje neustálé zasekávání mezi sebou. Zkuste je proto vyndat a opět nainstalovat. 

Foto: Shutterstock

Pozor na vodní kámen a gumové těsnění 

Ventily je také dobré čas od času dobře očistit, protože se na nich může usazovat vodní kamen a jiné nečistoty. Ten můžete odstranit například pomocí jablečného octa nebo citronové šťávy (stačí ingredience smíchat s horkou vodou a nechat působit). Zkontrolovat je poté dobré i gumové těsnění, které by nikdy nemělo být poškozené. V případě, že ano, budete ho muset co nejdříve vyměnit, jinak by problém přetrvával. 

Foto: Shutterstock, zdroj: Bob Vila