Lidé začali do pračky přidávat ocet. Zjistili totiž, že prádlo je potom úplně jiné

Ocet je skvělý pomocník v domácnosti, který využijete nejen při ochucování rajčatového a okurkového salátu, ale také při úklidu. Jeho využití je široké, navíc je ekologický a koupíte ho za pár korun. Nemusíte se bát, že by ocet z vašeho oblečení po vyprání čpěl. Naopak, není vůbec cítit. Pokud si ale chcete být jisti, že vaše prádlo bude krásně vonět, přidejte k octu i několik kapek svého oblíbeného esenciálního oleje. Na ložní prádlo je vhodná levandule, která vám zajistí klidný a nerušený spánek.

Ocet jako čistič i aviváž

Ocet je skvělý čistící prostředek, který vám pomůže vyčistit pračku od vodního kamene a dalších nečistot. Pokud máte silně znečištěnou pračku, nalijte celou litrovou lahev octa do bubnu pračky, nastavte ji alespoň na 60stupňový program a pračku spusťte. Ocet také změkčuje prádlo, a proto je vhodné ho použít jako ekologickou alternativu namísto chemické aviváže. Ocet je vhodný na všechny druhy prádla.

Ocet zvyšuje účinnost pracího prostředku

Přidání octu do pračky má ale mnohem více důvodů. Ocet je antialergenní, takže ho ocení nejen alergici, ale i citlivá dětská pokožka, kterou by mohly chemické složky obsažené v běžných pracích prostředcích, zbytečně podráždit. Pokud do pračky přidáte šálek octa, snížíte tím nadměrnou pěnivost pracího prášku, ale zároveň tím zvýšíte i jeho účinnost. Ocet také pomáhá k uchování stálosti vašich barev. Díky obsahu kyselin, ocet odstraní i ty nejodolnější skvrny od potu a od deodorantu.

Foto: Shutterstock

Ocet je vhodný i na předpírku

Jestli je vaše oblečení silně znečištěné, nemusíte ho předpírat v chemických prostředcích, ale stačí když ho vložíte do nálevu z octa a horké vody a poté vyperete tak, jak jste zvyklí. Prádlo vyprané v octu také nebude elektrizovat. Pokud potřebujete vydezinfikovat například plavky nebo psí a kočičí pelíšky, namočte je před praním právě do octa.

Foto: Shutterstock, zdroj: TheSpruce, BHG