Vyperte boty v pračce šetrně, aby se nezničily. Skvělá je vertikální metoda

Máte silně znečištěné boty a přemýšlíte, jak je šetrně očistit, abyste je neponičili? Možná jste se je již snažili umýt ručně pomocí navlhčeného hadříku a zjistili jste, že podrážku takto vyčistit dokážete, ale vrchní část boty tímto způsobem vyčistit nelze. Jakou obuv lze prát v pračce a kterou lze vyčistit pouze ručně, to vám prozradí následující článek.

Čištění bot závisí na jejich materiálu

To, jakým způsobem můžete svou obuv vyčistit, záleží na materiálu, ze kterého je vyrobena. Způsob čištění je diametrálně odlišný, pokud jde o boty kožené, látkové nebo semišové. Látkové boty můžete bez obav prát v pračce nebo je umýt kartáčem a mýdlovou vodou. Na druhé straně kožené boty čistěte pouze navlhčeným hadříkem a speciálním mýdlem na kůži, v opačném případě hrozí, že by se vám boty mohly nenávratně poškodit. Opatrně čistěte i semišovou obuv, která má tendenci se při dlouhém vystavování vlhku kroutit. Na její omytí proto používejte speciální pěnu, kterou zakoupíte v každém obuvnictví nebo specializovaném obchodě s obuví.

I praní v pračce je věda

Pokud se chytáte prát plátěné nebo látkové boty, nejdříve jim důkladně očistěte podrážky úklidovým kartáčem, abyste si pračku zbytečně nezanesli nánosem bahna, kamínky a dalšími nečistotami. Vložky z bot do pračky nepatří. Raději je vyperte ručně v roztoku vody a mýdla nebo pracího prášku a nechte je vysušit na čerstvém vzduchu nebo na topení. Před zapnutím mycího cyklu je také vhodné boty ručně předeprat, aby se odmastily a pračka z nich následně odstranila i odolné skvrny a špínu. Odmaštění probíhá tak, že do kbelíku s vlažnou vodou nalijete prostředek na mytí nádobí a na nějakou dobu do něj boty vložíte a následně párkrát omyjete hadříkem. Jakmile jsou boty omyté, vložte je do bubnu pračky a perte na 30 °C na nízké otáčky. Jakmile máte boty vyprané, nechte je uschnout na čerstvém vzduchu nebo u topení. Schnutí v sušičce by mohlo vaši obuv nenávratně poškodit.

Foto: Freepik

Vertikální metoda proti otlučení bot

Během praní mají boty tendenci se o sebe tlouct. Pokud se bojíte, že se tímto způsobem poškodí, můžete boty umístit do speciálního pytle určeného na praní. Existuje ale ještě jedna vychytávka, která vám pomůže předcházet deformaci vašich bot během praní. Stačí, když část tkaničky každé boty přivřete do dveří bubnu od pračky tak, aby její konec zůstal venku. Díky tomu boty zůstanou během pracího cyklu ve vertikální poloze a předejdete tak jejich otlučení.

Foto: Freepik, zdroj: TheSpruce, ohsoSpotless