Neutrácejte za ohřev vody příliš. Naučte se ji ohřívat levně

Při troše dobré vůle lze ušetřit skutečně na všem. Třeba i na ohřevu vody. Ohřev je totiž jedním z největších konzumentů energie. Úsporných technologií je celá řada a při správné konfiguraci ušetříte i tisíce korun ročně.

Nejlevnější je ohřev pomocí sluníčka

Za absolutně nejúspornější variantu ohřevu vody můžeme považovat fotovoltaickou energii. Fotovoltaické panely dokáží vytvořit dostatek elektrické energie, kterou spotřebuje bojler k ohřevu vody. Další možností je použití termického kolektoru. Jeho principem je ohřátí pracovní kapaliny v tenkém potrubí pomocí slunce. Získané teplo se pak předá do vody rozváděné po budově.

Kamna s výměníkem

Zajímavou možností jsou i kamna na tuhá paliva s výměníkem. Topení dřevem v kamnech je velmi praktické a levné k zimnímu vytápění domácnosti. Navíc pomocí výměníku můžete zároveň ohřívat i vodu, která následně putuje do stejného zásobníku jako voda pitná.

Elektrický ohřívač pro malé byty

Pro byty s malou spotřebou je velmi vhodným řešením elektrický průtokový ohřívač. Ten totiž ohřeje vodu přesně v okamžiku, kdy je jí zapotřebí. Vzhledem k malé velikosti se ohřívač vejde i třeba nad kuchyňskou linku, nebo nad vanu a sprchu. Ohřívání vody tímto způsobem je sice dražší, ale vzhledem k množství ohřáté vody je to vhodnější, než udržovat stálou teplotu ve velkém množství vody.

Ohřev pomocí plynu

I v této napjaté době platí, že plyn je stále o dost levnější než elektřina. Ohřívání vody pomocí plynových kamen je tedy daleko levnější než ohřívání pomocí elektrických ohřívačů. Jedinou nevýhodou je nutnost zavedení soustavy do komína a samozřejmě přívod plynu. Moderní plynové kotle navíc prakticky eliminují riziko nedokonalého odvodu spalin a případnou otravu. Je zde ale potřeba dbát na pravidelné revize kotle a tlakové zkoušky potrubí.

Foto: Shutterstock

Inteligentní elektrický bojler

Inteligentní technologie se nevyhnuly ani ohřívačům vody. Chytré systémy dokáží analyzovat průměrnou spotřebu vody a podle toho pak upravují ohřívání. Díky těmto systémům a dobré dvoutarifní sazby lze tímto způsobem velmi dobře ušetřit peněženku před vysokými náklady. Navíc, na všechny uvedené možnosti lze od státu získat dotace, případně jiný příspěvek.

Foto: Shutterstock, zdroj: wikiHow, TheSun