Vyžeňte pavouky z domácnosti. Už se jich nebudete muset lekat

Ačkoliv jsou pavouci velmi užiteční tvorové, kteří likvidují nezvané hmyzí škůdce v domácnosti, mnoho lidí skutečně není nadšeno pohledem na osminohého tvora pokoutně číhajícího v pavučině. Pokud tedy o jejich přítomnost v domácnosti nestojíme, můžeme je velmi snadno z obydlí vypudit. Nicméně není nutné pavouky hned pozabíjet. Jedná se o neškodného tvora, který má jistě také právo na život.

Pavouci využijí každou skulinu

Jak se vlastně pavouci dostanou k nám do obydlí? V pravdě řečeno velmi jednoduše. Hlavním důvodem jejich migrace do lidských domácností jsou pudy. V období páření, které pro většinu pavoučích druhů nastává v jarních a letních měsících, souvisí i jejich zvýšená aktivita. Právě tehdy můžeme pozorovat jejich velké počty na stěnách domů a bytů, nehledě zda se jedná o městkou zástavbu nebo vesnická stavení. Ve zvýšené touze po partnerovi, potravě a úkrytu využijí i té nejmenší skuliny, díky nimž se mohou dostat dovnitř.

Obvykle pak pavouky nacházíme na suchých a stinných místech, kde spřádají své pavučiny. Jedná se o velmi plaché tvory, které při případném kontaktu s člověkem prchají. Mnoho lidí se pavouků zbavuje nejméně vhodným způsobem, konkrétně jejich usmrcením. To opravdu ale není nutné.

Foto: Shutterstock

Pavouky vyžene jednoduchý roztok

Předně se můžeme nezvaných návštěv pavouků a jiného hmyzu vyvarovat instalací moskytiér a jiných sítích do oken. Dále také pomůže utěsnění jakýchkoliv případných děr, které může hmyz využít. Velmi účinnou možností je i výroba domácího spreje, který pavouky spolehlivě odradí od návštěvy.

Přidejte 5 lžic obyčejné kyseliny citronové do litru vody, ideálně společně s lžící mátového esenciálního oleje. Tento roztok nalijte do rozprašovače a všechna místa napadená pavouky jednoduše postříkejte. Pavouci je velice rychle opustí a nebudou mít chuť se vracet. Projevíte jim tak milosrdenství v podobě umožnění odchodu. Postřik je ale nutné jednou za týden opakovat. Jinak aromatické látky vyprchají a za chvíli máte pavouky vesele zpátky na původním místě.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express, Thebuginator