Do krbů a kamen je třeba vybrat správné dřevo, které vám bude dobře a dlouho hořet

Pokud máte doma krb nebo kamna, pak byste měli dbát na výběr správného dřeva. Některé druhy totiž mohou hořet mnohem déle než ty jiné a ušetřit vám tak mnoho peněz. Vyplatí se vsadit zejména na tvrdší a suché kusy, protože ty vyhřejí místnosti nejefektivněji. Naopak byste se měli vyhýbat navlhlému dřevu, které zanáší spalinové cesty.

Nejvíce se vyplatí dub 

Tím nejlepším druhem dřeva pro vytápění domácnosti je bezpochyby dub. Má totiž velmi hustou a tvrdou strukturu, takže vydrží hořet po dlouhou dobu. Kromě toho má velmi vysoký teplený výkon a neobsahuje tolik pryskyřice, která by mohla vaše zařízení zbytečně znečistit. Samozřejmě je také důležité podotknout, že se jedná o jenu z těch dražších variant. Nicméně co se týče kvality, pravděpodobně lepší neseženete.

Vhodnou alternativou je poté buk nebo javor, které jsou taktéž velmi tvrdé a jejich tepelná výhřevnost je vynikající. Tyto druhy dřeva navíc bývají levnější, ovšem pokud byste je špatně skladovali, mohlo by snadno dojít k jejich znehodnocení. Vždy se proto snažte polena uložit tam, kde je sucho a především dobrá cirkulace vzduchu, tedy nejlépe pod přístřeškem nebo ve stodole. Důležité je, aby dřevo nepřišlo do kontaktu s deštěm. 

Foto: Shutterstock

Použít můžete i brikety 

Mnoho lidí také volí pro vytápění své domácnosti brikety. Ty jsou většinou vyráběny z vysušených a slisovaných zbytků dřeva, přičemž se s nimi podle některých kutilů zachází mnohem lépe, než s běžným dřevem. Stejně tak je jednodušší i jejich skladování a nestojí ani tolik peněz. Případně můžete zkusit přidávat do svého krbu či kotle brikety i polena střídavě, což vám taktéž může ušetřit mnoho peněz. 

Foto: Shutterstock, zdroj: Almanac, familyhandyman