Šiška dokáže pomoci s předpovědí počasí. Dejte ji na parapet a sledujte, jak se chová

Ptáte se, jaké počasí bude o víkendu? Nemáte moderní meteorologické stanice nebo třeba máte, ale moc jim nevěříte? Pak vyzkoušejte použití obyčejné šišky z lesa. Pojďme se podívat na to, jak zjistit, jaké bude počasí pomocí šišky.

Když šiška pomůže s počasím

Příroda ráda slouží jako zdroj inspirace, ale v některých situacích se stává i významným průvodcem při sledování cyklů přírody a proměnách počasí. Úplně obyčejnou šiškou lze použít a nahradit tak meteostanici. Stačí ji umístit na parapet a naučit se rozeznávat její poselství. Takto získáte zadarmo přírodní meteostanici, která vám vždy stojí po ruce, a svou spolehlivostí může dokonce konkurovat moderním meteostanicím.

Správné umístění šišky je základ

Je jedno, zda máte šišku velkou nebo malou. Takže si vyberte jakoukoli šišku, kterou najdete v lese. Dobré je, aby šiška mohla samostatně na parapetu stát. Šišku umístěte na parapet, balkon nebo jiné venkovní místo, kde nebude ničemu překážet, ale zároveň bude stále v dohledu, abyste mohli snadno rozpoznávat informace, které vám poskytne.

Sledování změn počasí velmi užitečně jistí obyčejná šiška. Umístěte šišku na vybrané místo a můžete začít sledovat její stav. Když se pozorně zaměříte na šupiny na šišce, tak můžete pozorovat následující změny. Pokud se její šupiny zavřou a taky stočí, naznačuje to, že je ve vzduchu vysoká vlhkost, která roste. Je tedy velká pravděpodobnost deště. Tímto způsobem se šiška snaží ochránit semena před namočením, což by mohlo vést k jejich zkáze. Jakmile kouknete na parapet a šiška je rozvinutá, tak bude suchý a slunečný den.

Foto: Shutterstock

Jak využívat rostliny k předpovídání počasí

K předpovídání počasí můžete sledovat i rostliny. Blížící se déšť totiž mohou prozradit určité zahradní a pokojové rostliny, pokud si umíte všímat jejich změn.

Například Fuchsia patří mezi rostliny, které reagují na změny tlaku a vlhkosti vzduchu. Její vizuální projevy mohou naznačovat, zda se blíží dešťové srážky nebo naopak slunečný den. Mezi dalšími rostlinami, které umí předpovědět počasí jsou: lesní jahoda, vrba, topol, filodendron nebo javor.

Zajímavou rostlinou je rozchodník. Rozchodník uzavírá své květy před deštěm, zatímco smrky, jedle a modříny svažují své větve dolů, pokud očekávají srážky. Při vysokých teplotách naopak tyto dřeviny své větve zdvihají nahoru. Kapradina například sroluje své listy do středu před deštěm. Jestliže je sucho, tak listy rozvolňuje v případě sucha. Tyto rostliny dokáží reagovat na blížící se změny cca dva dny předem, což oceníte i v domácnosti díky jejich výjimečným vlastnostem.

Foto: Shutterstock, zdroj: Natural Resources Trust