Připravte si zahradu na zimu

Připravte si zahradu na zimu

Konec podzimu se nezadržitelně blíží a s ním přichází i první mrazíky. Co to znamená pro půdu na naší zahrádce? Po jarní výsadbě a letní sklizni, je čas na odpočinek. To je jisté. Předtím, než se ale zabalíte do deky a odložíte lopaty, je potřeba udělat několik věcí. Podzimní péče vám může ušetřit spoustu úsilí v jarních měsících. Pokud si chcete tedy ušetřit práci a čas, během jara, přečtěte si některé z těchto návrhů a uveďte vaši zahradu do klidného zimního spánku.

Ukliďte shnilá jablka

Rostliny mohou mohou podléhat chorobám, škůdcům a houbám. Nechtěný hmyz, který sedá na vaše plodiny po celé léto, může klást vejce na stonky a listy rostlin. Odstraněním shnilých rostlin, opadaných jablek apod. zabraňujete škůdcům, aby dostaly na jaře náskok. Tím, že umístíte shnilé rostliny na kompost, zároveň přidáváte organickou hmotu do půdy, zlepšujete tak půdní zdraví.

Zahradní práce

  1. Vyprázdněte všechny své venkovní nádoby. Zabráníte tak jejich prasknutí.
  2. Nezapomeňte smotat a uschovat venkovní hadici. Předtím, než ji začnete namotávat se ale ujistěte, že neobsahuje vodu – proto ji spusťte např. přes zábradlí, aby z ní mohla odtéct všechna voda.
  3. Snažte se posekat trávník, než napadne první vrstva sněhu. Pokud na vysokou trávu napadne sníh, na jaře můžete očekávat hnědé skvrny.
  4. Před napadnutím sněhu, zakryjte hromadu kompostu, např. tlustou vrstvu slámy.

Nářadí a sekačky

  1. Vypusťte palivovou nádrž na sekačce.
  2. Očistěte a pečlivě uschovejte své nářadí. Tip! Pokud nářadí namažete rostlinným olejem, zabráníte tak rezivění.
  3. Zahradní nářadí můžete bezpečně uschovat v zahradním domku na nářadí, díky čemuž nebudete mít nepořádek v garáži ani jiných částech domu.

Příprava stromů a keřů

Nezapomeňte chránit své keře a stromy před extrémními chlady. Zkontrolujte své stromy a odstraňte případné poškozené části. Velmi dobrou ochranou je oplocení stromů a zabalení např. do slámy.

Tip! Pokud plánujete živý stromek, vykopejte díru, před tím, než zamrzne. Vykopanou půdu skladujte v garáži nebo suterénu, kde nezamrzne. Umístěte desku nad díru a označte místo tak, abyste jej našli, pokud na něj nasněží.

Příprava bylinek

Byliny jsou v rámci péče individuální. Některé z nich chlady zvládají dobře a jiné zase potřebuji určitou péči.

  1. Šalvěj – je odolná a na zimu nepotřebuje zvláštní ošetření.
  2. Rozmarýn – rozmarýn je bylinka, která by měla být chráněna zvenku nebo přenesena na zimu do domu.
  3. Tymián – je poměrně nezničitelný – na jaře se vzkřísí sám.
  4. Pažitka – je trvalá bylinka. Zimu přežije stejně dobře, jako tymián.
  5. Bazalka – je bylina, která ve většině oblastí nepřežije. Ideální je ji vykopat a na zimu přinést domů.
  6. Oregano – je trvalka, která je sice odolná, ale ocení alespoň částečnou zimní ochranu, např. ve formě vrstvy slámy.

Nebojte se zimy! Nechte půdu ulehnout do zimního spánku a užívejte si zimní období plné sněhu.

Foto: Unsplash.com.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!