Jak v bytě vytvořit dokonalý koutek ke čtení?

Jak v bytě vytvořit dokonalý koutek ke čtení?

Uspěchaný život v dnešní moderní době znamená neustálý závod s časem, který nikdy nekončí. I přesto si však snažíme udržet alespoň několik pěkných okamžiků, kdy se zastavíme, vypneme a uvolníme se například díky četbě zajímavé knížky nebo časopisu. Bez ohledu na to, co tvoří váš čtecí rituál, je vždy ideální mít svůj koutek, v němž si užijete napínavé příběhy i prohlídku nejnovějších módních trendů. Jak by měl takový čtecí koutek vypadat a kam s ním?

Nejprve si vyberte tiché, klidné a útulné místo, kde vám bude dobře

Když se člověku stýská po domově, může si představit některou z jeho částí, kterou má nejradši. A takovou částí by mohl být právě čtecí koutek, osamělé a tiché útočiště, kde se zastaví čas. Takové útočiště může být tvořeno různými způsoby a rozhodně k tomu není zapotřebí vynaložit bůhvíjaké finance. Dost možná k tomu postačí pár věcí, které už teď máte doma, jen jste ještě neodhalili jejich potenciál.

Čtecí koutek může být vytvořen například v některém doposud nevyužitém rohu vašeho interiéru, pod oknem nebo v dalších klidných zákoutích vašeho bytu. Kout by měl svým stylem navazovat na vybavení dané místnosti, aby nepůsobil rušivě a zároveň by měl být na klidném místě.

Poté, co najdete vhodný prostor, je načase zvolit místo k sezení. Asi nejklasičtější volbou je pohodlné křeslo, ale může to být i parapet v okně opatřený měkkými polštáři, pěkná dřevěná lavice, sedací pytel nebo pohodlná židle i se stolem.

Co by měl čtecí koutek obsahovat?

Čtecí koutek by měl rovněž obsahovat i úložný prostor pro vaše knížky a časopisy v podobě jednoduchých poliček, skvěle vypadají také staré dřevěné bedýnky nebo ratanové košíky. Co je hodně důležité, je bez všech pochybností světlo. Když zvolíte místo pod oknem, můžete těžit z přirozeného světla, v tmavších zákoutích je zapotřebí vhodné svítidlo v podobě stojací lampy nebo polohovací nástěnné lampičky.

Malý stoleček pak může posloužit jako místo pro odkládání knížek i pro malou stojací lampičku. Není však třeba zbytečnou záplavu světla, ale spíše jednoduché, intimnější osvětlení, které bude stačit tak akorát ke čtení. Důležité je i pohodlí, malým taburetem pro vaše unavené nohy rozhodně chybu neuděláte. Jestliže byste si chtěli pořídit nové křeslo, pořiďte si jej i s podnožkou ve stejné barvě a vzoru.

Za chladnějších večerů se určitě hodí i deka, která může sloužit jako pěkný přehoz přes místo k sezení a vytvořit tak onen útulný dojem lákající k příjemnému odpočinku. V neposlední řadě vtiskněte zvolenému koutku vaši osobnost. Oblíbený plakát na zdi, rodinná fotografie nebo vzpomínka v podobě suvenýru z cest ukáže, že tohle místo je oddané čistě vám.

[easy-image-collage id=1606]

Foto: Unsplash.com, Pinterest.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!