Jak vypěstovat hlívu ústřičnou na balkóně

Hlíva ústřičná je jedlá houba, která obsahuje spoustu pro člověka prospěšných látek. Má v sobě především velké množství vitamínu B, ale také vitamínu C nebo kyseliny listové, draslíku a fosforu. Zároveň obsahuje esenciální aminokyseliny, které si lidské tělo neumí samo vyrobit. Hlíva ústřičná příznivě působí na stav nervového systému a kostí. Také pomáhá posilovat imunitní systém a regulovat hladinu cholesterolu v krvi. Díky vysokému obsahu proteinů a bílkovin je tato rostlina vyhledávanou pochutinou i mezi vegany. Hlíva ústřičná roste téměř po celý rok na živých či odumřelých kmenech listnatých stromů. Vypěstovat si ji můžete ale i v domácích podmínkách. Třeba na balkoně.

Co potřebujete k pěstování hlívy ústřičné

Pěstování hlívy ústřičné není nic složitého a zvládnete to snadno i v domácích podmínkách. K pěstování budete potřebovat slámu, kterou vložíte do hrnce s vodou a povaříte. Poté si připravte třílitrové plastové nádoby, do kterých hlívu dáte. Do lahve pomocí vrtáku nebo hřebíku vytvořte zhruba deset děr po jejím celém obvodu. Jedna díra by měla být i ve víčku.

Jak vypěstovat hlívu ústřičnou

Jakmile povaříte slámu, vyjměte ji z hrnce a nechte ji okapat. Sláma by měla být ještě teplá, když jí budete plnit láhev. Láhev slámou zaplňte do čtvrtiny a na ni nasypte trochu zrnité sadby hlívy, kterou seženete v každém zahradnictví. Na sadbu opět dejte slámu a na ni nasypte zrnitou sadbu. Takto to ještě dvakrát zopakujte, než bude lahev plná. Lahev pečlivě uzavřete a rozprašovačem pokropte všechny vytvořené otvory.

Foto: Shutterstock

Jak se o hlívu ústřičnou starat

Lahve postavte na slunné a teplé místo. Pravidelně je zavlažujte pomocí rozprašovače a už po pár dnech uvidíte, jak se uvnitř lahve tvoří nový život hlív. Hlívy po pár týdnech prorostou ven a můžete je konzumovat. Houby stačí odříznout nožem nebo je odlomit. Jakmile hlívy dorostou, měli byste je sklidit co nejdříve a zpracovat. V opačném případě by vám mohly zplesnivět a mohly byste je místo radosti z bohaté úrody, vyhodit rovnou do koše.

Foto: Shutterstock, zdroj: Balconyboss, HomesandGardens