Zbavte domácnost nepříjemných rybenek. Jde to ztuha, ale existuje dobrý pomocník

Rybenky známe asi všichni. Tu a tam se objevují v koupelnách, v kuchyních, na toaletách a ve spižírnách. Milují vlhko a tmu. Živí se cukrem, škrobem, drobečky, zbytky odumřelých kožních buněk, ale i papírem nebo oblečením. Nejsou nijak neškodné, ale pokud jich máte doma více, raději se jich co nejdříve zbavte! Nemusíte použít chemii, stačí prostředky z kuchyně!

Co je Rybenka domácí?

Jedná se o hmyz bezkřídlý, který svým tvarem připomíná rybu. Tělo má pokryté jemnými stříbrnými šupinkami. Vyskytují se po celém světě a jsou mezi námi už 300 miliónů let. Vyskytují se ve vlhkém a tmavém prostředí. Můžete na ně narazit kdekoliv, od domů přes hotely i zdravotnická zařízení.

Rybenky jsou neškodné, nepřenášejí žádné choroby ani neštípou. Jakmile se v domácnosti přemnoží, je třeba jednat. Živí se rádi i papírem, fotografiemi nebo okusují záclony. Takovou invazi rybenek by doma asi nikdo nechtěl.

Jak vypudit rybenky z domácnosti?

Nejlepší možná varianta je samotná prevence. Zamezte větší vlhkosti v prostorech a pravidelně větrejte. Když už je v domácnosti máte, existuje mnoho domácích řešení, jak se tohoto nepříjemného hmyzu zbavit.

Foto: Shutterstock

Aromatické vůně proti rybenkám

Rybenky nesnáší vůni vanilky, levandule a citrusů. Nakrájejte vanilkový lusk a rozložte jej tam, kde se hmyz vyskytuje. Takto postup opakujte několik dní po sobě. Ekonomičtější a stejně funkční je vypudit rybenky levandulí nebo citrónovou kůrou.

Účinná brambora

Syrovou bramboru nastrouhejte. Dejte jí na několik malých papírků, které rozmístěte v místech a cestičkách, kde rybenky nacházíte. Milují škrob, takže do nastrouhaných kousků nalezou a potom stačí papírek i s obsahem vyhodit.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline, ngpest