Vertikální pěstování jahod. Ideální, když máte málo místa

Pěstování zahradních jahod představuje velký nárok na prostor v zahradě. Ne všichni však mají velké pozemky a přeci jen si chtějí něco pěstovat. Nebo někdo vyžaduje více místa na relaxaci a bazén. V těchto případech je ideální vertikální pěstování jahod. Ušetří vám místo a pokud vše uděláte správně, budou vám rostlinky krásně prospívat.

Co je vertikální pěstování

Vertikálně můžeme pěstovat mnohem větší množství rostlin než v klasické půdě. Rostliny se pěstují pod sebou na zdi nebo samonosné konstrukci. Ušetříte tak mnoho místa na zahradě. Musíte najít vhodné místo, kde po většinu dne svítí slunce a máte vyhráno.

Co budu potřebovat k vertikálnímu pěstování

Pro výrobu využijete plastové kanalizační KG a HT trubky, okapní žlaby s koncovkami i ventilační potrubí. V průměru využijete průměr trubek 10 až 20 cm. Pokud se chcete pustit do hydroponického pěstování, stačí menší průměr. V případě, že uvažujete o klasickém samozavlažovacím systému, volte co nejvyšší průměr trubky, aby se dovnitř vešel menší květináč. Dejte si pozor, aby spoje jednotlivých trubek byli vodotěsné.

Jak na nosnou konstrukci

Trubky musíte k něčemu přichytit. Nabízí se možnost pěstování u zdi, tedy postačí nějaké úchyty. Nebo vytvoříte samostatnou konstrukci, která se ukotví do země. Jahody pak vysázíte ve více řadách. Pozor, aby se jednotlivé řady mezi sebou nestínily. Nevyrábějte konstrukci moc vysokou. Optimální jsou 4 řady od země, abyste nemuseli k zalévání a sklízení používat žebřík.

Na malém prostoru si tak vypěstujete velké množství těchto šťavnatých plodů. Konstrukci vyrobte tak, aby se dala na podzim demontovat nebo minimálně vyjmout trubky

Foto: Shutterstock

Samozavlažovací systém

Aby vše fungovalo musíte vytvořit samozavlažování. Do trubek vyřežete z jedné strany otvory na květináče, které pak umístíte dovnitř trubky. Květináčem protáhněte knot, který bude čerpat vodu a živiny.

Vodu je třeba občas vyměnit. V tomto případě vytvořte v trubce odtokový ventil, díky kterému můžete nahromaděnou vodu vylít a nalít novou.

Foto: Shutterstock, zdroj: Plantura.garden, Strawberryplants