Geotextilie na zahradě nemusí být nejlepší řešení. Má své vady

V posledních letech na zahradách stále častěji vídáme netkanou textilii nebo také geotextilii. Toto řešení přináší na první pohled řadu výhod. Zároveň ale může způsobit nespočet potíží, o kterých se příliš nemluví. Kdy je využití geotextilii na místě a kdy může naopak vaší zahradě značně uškodit?

Proč používat geotextilii

Nespornou výhodou geotextilii je její schopnost oddělení půdy od záhonu, a to především v případě použití mulčovací kůry. Díky použité vrstvě textilie se totiž mulč nevstřebá do zeminy pod ním. S tím souvisí i oblíbené použití tkaniny jako ochrany před plevelem. Skrze textilii zkrátka necháte prorůst pouze ty rostliny, které chcete. Snížíte tím mimo jiné i spotřebu různých postřiků proti plevelu a také si ušetříte čas s plením záhonu. Tyto výhody jsou bezesporu skvělé, vše má ale své pro a proti.

Nevýhody, o kterých se nemluví

Prvním neduhem, který geotextilie způsobí, je velice obtížná manipulace se záhonem a rostlinami. Jelikož máte většinu půdy zakrytou tkaninou, nemůžete si snadno zasadit nové sazenice, kam chcete. Ochrana před plevelem rovněž není vždy stoprocentní, protože některé rostliny mohou dokonce skrze levnější textilie prorůst. Vy pak budete mít s jejich odstraněním o dost více práce než v běžném záhoně.

Nakonec nelze nezmínit i nadměrný vznik plísní, který jde s použitím geotextilie ruku v ruce. Pokud si totiž pořídíte kvalitní textilii, která ven nenechá prorůst žádný plevel, nemůže se ani přirozeně odpařovat nadměrná vlhkost. Často se tak stává, že plodiny i půda pod plachtou plesniví a zároveň se k rostlinám nedostává dostatek vláhy z okolí.

Foto: Shutterstock

Vyplatí se to?

Použití geotextilie je rovněž mírně kontroverzní z toho důvodu, že tkanina vytváří velké množství odpadu. Po pár sezónách je totiž vždy načase textilii vyměnit za novou. Což pro vás znamená i pořádný kus práce navíc. Tkaniny se nejčastěji vyrábí z různých typů recyklovaných plastů. Po čase se plachta může začít trhat a malé části plastů se tak dostanou i do půdy. Vždy proto pečlivě odstraňte veškeré zbytky použité geotextilie.

Nakonec pořizovací cena tkaniny pro větší záhony není nejmenší, a tak se nejedná o nejekonomičtější řešení. Textilie může omezit spotřebu mulče i pesticidů proti plevelům. Jinak ale lze vytvořit krásný záhon i bez ní.

Foto: Shutterstock, zdroj: Profabricsupply, Trees