Při pěstování paprik nezapomínejte na močovinu. Jen tak budete mít slušnou úrodu

Pěstování paprik bývá zrádné. Vlivem výkyvů počasí, škůdců či nemocí se úroda razantně sníží. Jsou velmi citlivé na pěstování. Přitom jim prospěje pravidelné hnojení obyčejnou močovinou.

Hnojení močovinou

Toto hnojivo obsahuje velké množství dusíkatých látek, které rostliny potřebují zejména v prvních měsících jejich růstu. Nadměrné množství však může způsobit úbytek plodů na úkor zeleně nebo spálení rostlinek. Výpěstky sledujte a pokud začne paprika vykazovat růst zelených částí na úkor květů, s močovinou na nějaký čas přestaňte.

Jak na hojení močovinou

Dusíkatá hnojiva by měla být využívána zejména v prvních měsících růstu rostliny. Močovinu aplikujeme asi 3 týdny po vysazení paprik a dále hnojíme pravidelné jednou za 4 týdny.

Množství použité močoviny záleží na typu paprik a také na půdě, ve které jsou rostlinky vysázené. Obecně platí zlatá střední cesta 20 až 30 g močoviny na 1 metr čtvereční. V případě pochyb se řiďte pokyny danými výrobcem hnojiva.

Rozsypte močovinu kolem všech paprik a lehce zapracujte do půdy. Dejte si záležet na rovnoměrném rozvrstvení, aby nedošlo ke spálení rostliny.

Pak už stačí jen zeleninu zalít vodou, aby se v půdě rozpustily potřebné živiny. Pravidelné pak sledujte stav rostlinek, a v případě upravte dávkování.

Foto: Shutterstock

Zálivka z jódu místo močoviny

Pokud se chcete vyhnout hnojení močovinou, vsaďte na zálivku s jódem. Pomůže vám i s dezinfekcí semen a jejich ochranou před škůdci. Před samotným výsevem paprik smíchejte 10% kapek jódu s litrem vody. Semena namočte do roztoku a nechte působit přes noc. Takto namočená semínka mají větší šanci vyklíčit vyrůst v silnou rostlinu.

S hnojením pak pokračujte ve stejném poměru. Jódovou zálivku dopřejte rostlinám i ve formě postřiku. Dejte však pozor, aby aplikace hnojiva probíhala maximálně dvakrát měsíčně.

Foto: Shutterstock, zdroj: Garden.Decorexpro, wikiHow