Nikdy nevyhazujte straky ze zahrady. Jsou velmi užitečné, i když nadělají i nějakou tu škodu

Straky patří mezi ptáky, kteří si kvůli své oblibě v lesklých předmětech, které si často odnášejí do svého hnízda, stali součástí rčení „krade jako straka“. Nemusíte se ale bát, že by vás straka obrala o vaše šperky po babičce, její lupy nejsou cílené a tak více než zlato a drahokamy, u ní v hnízdě najdete kousky alobalu nebo drátu. Víte ale proč byste si straku u vás na zahradě měli hýčkat a ne ji vyhánět?

Typické vlastnosti straky

Straka obecná je štíhlý a elegantní pták černobílého zbarvení. Má krátká a zaoblená křídla a pyšní se dlouhým a stupňovitým ocasem. Straka také vyniká svým skřehotavým hlasem, který neváhá použít. Od jara do podzimu proto můžete její árie slýchat nejen v lesích a parcích, ale také na vaší zahradě. Nechvalně známá je straka i z důvodu, že ničí vejce jiných ptáků, především skřivanů a křepelek. Není ale jediná. Kosi, drozdi a některé druhy sýkorek ji svým pleněním hnízd směle dýchají na paty.

Jak žije straka

Straka je věrná jednomu partnerovi, se kterým si staví hnízda v korunách stromů, nebo trnitých a hustých keřích, případně i v podepři elektrického vedení. Hnízdo si staví z větviček, bláta a pro okrasu občas přihodí i nějaké ty lesklé věci. Samička na jaře snese čtyři až osm vajíček, na kterých poctivě sedí, zatímco se její partner stará o krmení. Straka se živí larvami, housenkami, slimáky, myšmi, ale i ovocem.

Foto: Shutterstock

Jak vám straka může být užitečná

Straka je plachý a inteligentní tvor, který loví samostatně a ne v hejnech jako třeba špačci. Na poli při náletech na vypěstované plodiny tak může být nesnadné se strak zbavit. Na zahradě vám ale může být velmi užitečná, protože vás zbaví škodlivého hmyzu. Díky své velikosti ho totiž sní více, než jiné drobné ptactvo. Na hubení hmyzu, který ohrožuje vaši úrodu, tak nemusíte používat chemické postřiky. Stačí jen, když dáte strace volné pole působnosti a ona se o všechno postará.

Foto: Shutterstock, zdroj: GardenBird, Wires