Zahradní dlažba bude jako nová. I letité skvrny vyčistí šťáva s citronem

Zahrada je místo, kde obvykle trávíme spoustu času během teplých letních dnů a které se snažíme neustále zvelebovat. Zahradní dlažba hraje klíčovou roli v estetice naší zahrady, ale často bývá vystavena nepříznivým podmínkám, jako je déšť, intenzivní slunce, nečistoty a také rozkvétající rostliny. Tyto faktory mohou způsobit tvorbu odolných a nevzhledných skvrn. Naštěstí existuje levný a účinný způsob, jak se jich zbavit.

Dlažba potřebuje pravidelnou údržbu

Ač se to možná nezdá, i tak odolný materiál jako zahradní dlažba potřebuje pravidelnou a pečlivou údržbu. Mezi nejzákladnější metody údržby patří její pravidelné odplevelování. Zahradní porost totiž dokáže vyrůst všude a nedá mu příliš velkou práci ukrýt značné plochy dlažby pod sebou. Nezapomínejte proto z dlažby pravidelně odstraňovat nezvané rostliny.

Asi nejúčinnější metodou je postřik nežádoucí vegetace příslušným herbicidem, například Randapem. Ten sice rostlinu i s kořenem zlikviduje, ale fyzické odstranění uhynulých stonků zbude stejně na vás. Pokud neradi používáte chemii zkuste rostliny polít vřelou vodou, má to stejný účinek. Dlažbu poté důkladně omyjte vysokotlakou hadicí, na silně znečištěná místa použijte kartáč a saponát. Více ekologicky zaměřené čtenáře můžeme uklidnit, jde to i bez saponátu, za použitím čistě přírodních ingrediencí.

Foto: Shutterstock

Proč volit citronovou šťávu?

Ano, skutečně nám zde může pomoci citron. Citronová šťáva je přírodní čistič s vysokým obsahem kyseliny, která má dezinfekční a bělicí vlastnosti. Kyselina obsažená v citronech rozkládá nečistoty a skvrny na dlažbě, čímž pomáhá obnovit její původní vzhled. Navíc je to bezpečná volba bez škodlivých chemikálií, které mohou poškozovat životní prostředí.

Samotné čištění zahradní dlažby pomocí citronové šťávy je snadný proces, který může snadno vrátit dlažbu do původního lesku. Začněte tím, že smícháte čerstvě vymačkanou citronovou šťávu s vodou v poměru 1:1. Tento roztok bude sloužit jako přírodní čistič. Následně nanesete směs citronové šťávy a vody na skvrny na dlažbě. Dejte si záležet, abyste rozprostřeli po celé ploše skvrny.

Je důležité nechat směs působit na dlažbě asi 5 až 10 minut. Tato doba umožní kyselině obsažené v citronové šťávě rozkládat nečistoty a skvrny. Následně vše otřete čistým hadrem, případně opláchněte vodou a nechce dlažbu uschnout.

Foto: Shutterstock, zdroj: Pavingsuperstore, Express