Paní Saša dává již roky plátky okurky do okna. Má to svůj důvod, vyzkoušejte

Obyčejné okurky má většina z nás zafixované pouze jako chutnou a osvěžující potravinu. Věděli jste ale, že mohou být využity i jinak než ke konzumaci?

Co o okurkách nevíte

Pravděpodobně vás nikdy nenapadlo okurku zkoumat blíže než na talíři. Uveďme si ale pro začátek pár zajímavostí o této zelenině.

  • Okurek rodu Cucumis (lat. Okurka) je zařazeno 61 druhů.
  • Její domovinou je Indie a Čína.
  • Nejvíce druhů okurek se nachází v subsaharské Africe (41 druhů).
  • Hořkost okurek způsobuje Kukurbitacin C, což je v podstatě jedovatý steroid.
  • Největší producent okurek v EU je Španělsko a Polsko.
  • Velmi mnoho divoce rostoucích druhů okurek je prudce jedovatých.

Okurka jako přírodní repelent

Okurka je dobrým pomocníkem v boji proti obtížnému hmyzu. Nejen v letních měsících nás může potkat invaze těchto nežádoucích hostů. Stejně jako paní Saša, tak tento trik znaly už naše babičky. Pokud se chceme vyhnout chemickým repelentům, které nejen zamoří vzduch nedýchatelným chemickým oblakem, ale i může kontaminovat okolní potraviny, můžete se uchýlit k okurce, která je je čistým přírodním repelentem s vysokou účinností.

Recept je velmi prostý. Běžnou okurku nakrájíme na plátky a umístíme všude tam, kde se hmyz shlukuje. Výpary z okurky nedělají hmyzu dobře a tomu místu se vyhýbají. Stejně tedy jako paní Saša, je dobré plátky umístit hlavně do oken, případně do jiných míst, kudy může hmyz proniknout.

Foto: Shutterstock

Okurky v tom nejsou samy

Okurka ovšem není jediná potravina, která dokáže odradit bzučící pohromu. Výborně fungují různé druhy koření. Aromatické složky jsou pro hmyz skutečně nepříjemnou záležitostí. Například hřebíček, napíchaný do rozpůleného citronu funguje stejně dobře a navíc krásně provoní okolí. Pro náročné tu máme recept na hřebíčkový repelent. Hřebíček jednoduše necháme louhovat v alkoholu po několik dní. Následně tekutinu přelijeme do rozprašovače a postříkáme ohrožená místa na těle. Starší generace nám proti klíšťatům zase doporučí větvičku rozmarýnu nebo tymiánu. V kapse, nebo batohu nám tato bylinka pomůže s obranou naší, nebo našich mazlíčků.

Přírodní repelenty vám pomohou stejně dobře jako ty umělé, ale jsou daleko šetrnější k nám i k přírodě. Znáte i nějaké podobné vychytávky proti hmyzu?

Foto: Shutterstock, zdroj: Drecampbell, Lifehacker