Prodlužte život vaší pračce, ať vám neodejde za běžnou dobu

Pračka je spolu s lednicí a sušičkou jedním z nejvytíženějších spotřebičů. Aby nám tito domácí pomocníci dobře sloužili, musíme se o ně správně starat a dbát pokynů výrobce v průběhu jejich používání. Opraváři praček vědí moc dobře na co si dát při provozu pračky pozor. Podívejte se s námi na pár tipů, jak prodloužit život vašemu spotřebiči.

Množství pracích prostředků v dávkovači

Máte v oku jaké množství prášku či aviváže je třeba na určité množství prádla? Na toto byste rozhodně měli dávat pozor. Pračce nedělá dobře, pokud je pracích prostředků nad míru. Tím, že se tvoří velké množství pěny může špatně odtékat voda. Větší množství prášku dokáže ucpat i dávkovač pračky. Velké množství pěny a menší odtok vody podporuje množení bakterií a plísní v bubnu.

Přeplňování bubnu špinavým prádlem

Do pračky se snažíme dát co největší množství prádla, tak aby se toho vypralo najednou co nejvíce. I když má vaše pračka objem na 6 litrů prádla nenaplňujte jí celou. Bavlněné prádlo naplňte do 3/4 bubnu a syntetické do 1/2. Vlněné prádlo potřebuje více prostoru, takže buben naplňte pouze do jedné třetiny. Díky tomu se nebude přetěžovat buben a prádlo se vám lépe vypere. Bude mít prostor se v pračce lépe otáčet.

Foto: Shutterstock

Pozor na tvrdou vodu

Tvrdou vodu doprovází velmi často zvýšená tvorba vodního kamene. Chcete zjisti, jak si vaše voda stojí? Udělejte jednoduchý test. Do malé plastové láhve s uzávěrem nalijte do 1/3 vodu a do ní přidejte pár kapek tekutého mýdla. Tekutinu protřepejte a zkontrolujte, jak se voda zbarví. Pokud je mléčná, znamená to, že voda je příliš tvrdá. Když naopak zůstane čirá a vytvoří se jen pěna na povrchu, voda je měkká. V případě tvrdé vody je potřeba jednou za čas použít změkčovače vody.

Jednou za měsíc je také potřeba pračku vyčistit od možného usazeného vodního kamene. Aby se zabránilo poškození pračky.

Foto: Shutterstock, zdroj: ElectraFix, RealSimple