Zažloutlý česnek představuje velký problém. Pomůže vám s ním amoniak

Zbarvují se listy vaší rostlinky česneku do žluta? Pokud ano, tak zřejmě pátráte po tom, co mu chybí. Důvodem ke žloutnutí listů může být nedostatek růstového prvku. V případě, že tento problém podchytíte včas, můžete vaši úrodu česneku ještě zachránit.

Jak poznat, co česneku chybí

Česnek je aromatické dochucovadlo plné vitamínů a minerálů, které nesmí chybět v žádné kuchyni. Posiluje imunitní systém a má silné antibakteriální a antibiotické účinky. Pokud ale na vaší rostlině začnete pozorovat žluté listy nebo se vám nebude zdát její vzhled, zpozorněte. Listy se mohou zbarvovat od špičky nebo se na nich nacházet skvrny. V takovém případě jim dopřejte unikátní péči, abyste jim dodali dostatek živin. Nejčastější příčinou žlutých listů je nedostatek dusíku.

Dodejte česneku dostatek živin

Česnek ke svému růstu potřebuje dostatek slunečního světla, tepla, vody a živin. Ty mu můžete poskytnout v kvalitním hnojivu. Rostliny čerpají živiny pomocí kořenů ze země. Pokud je ale v půdě větší množství rostlin, které uplatňují svou potřebu po výživě, je dost možné, že je pro všechny živin nedostatek. V takovém případě je potřeba rostlinám živiny doplnit skrz kvalitní hnojivo. Česnek potřebuje především dusík, draslík a fosfor.

Foto: Shutterstock

Jak na správné hnojení česneku

Pokud listy česneku zažloutly, s největší pravděpodobností trpí česnek nedostatkem dusíku. Ten do zeminy přidáte díky amoniaku. Jak na to? Tři polévkové lžíce amoniaku smícháte se čtyřmi lžícemi peroxidu vodíku a půlkou čajové lžičky manganistanu draselného, a rozmícháte v deseti litrech vody. Tuto směs následně přidávejte ke kořenům rostlin, abyste jim pomohli doplnit všechny důležité látky. Dusík ale doplníte i vyzrálým kompostem, močovinou, slepičím trusem nebo hnojem. Tato přírodní hnojiva rostlinám také skvěle poslouží, jejich použití je snadné, jsou levné a vaši zahradu nezatíží zbytečnou chemií.

Foto: Shutterstock, zdroj: Groeat, moplants