To nejhorší, co můžete zasadit vedle okurek

Chystáte se letos pěstovat okurky a těšíte se na bohatou úrodu této oblíbené letní zeleniny? Dejte pozor, abyste si ji nevědomky nepokazily nevhodnou výsadbou okolních rostlin. Rostliny v okolí se totiž mohou vzájemně podporovat a třeba chránit před škůdci, ale také se může stát pravý opak. Okolní živiny si tzv. nesednou a odnese to právě vaše úroda. Na jaké rostliny je tedy v okolí okurek lepší raději ani nemyslet?

Jak na pěstování okurek

Okurky nejsou náročné a pokud budete při jejich pěstování dodržovat základní pravidla, zvládnete je vypěstovat levou zadní. Okurky mají rádi světlo, teplo a dostatek vláhy. Prospěje jim i pravidelné hnojení. Před výsadbou si zjistěte, jaké pěstební podmínky jsou pro zvolený druh okurek nejvhodnější. Jaké složení půdy, vlhkosti, světla a stínu jim vyhovuje. Jedině správné podmínky zajistí, že se vám v pěstování okurek bude dařit. Ale na základě těchto informací můžete zároveň vybrat vhodné rostliny na společnou výsadbu. Tedy takové, které růst okurek podpoří a nepřipraví je o důležité živiny.

Jaké rostliny k okurkám zasadit

Pokud přemýšlíte o společné výsadbě několika plodin nebo chcete okurky ochránit před škůdci, zasaďte v jejich blízkosti i další vhodnou zeleninu. K okurkám se hodí zasadit především cibuli, česnek, hrášek, špenát, kopr, kukuřici a fazole. Společenství těchto rostlin se nebude okrádat o živiny, ale vzájemně se ochrání před škůdci a nemocemi. Díky tomu si zajistíte bohatou úrodu.

Foto: Shutterstock

Jaké rostliny k okurkám nesázet

Vedle okurek raději nesázejte rajčata a brambory, které mohou okurky obírat o živiny a potlačovat tak jejich přirozený vývoj a plodnost. Tyto plodiny jsou také v hojné míře napadány škůdci a nemocemi. Nemoc by se tak mohla snadno přenést i na rostliny v jejich okolí a vy tak přijít o vše. Rajčata a okurky proto raději míchejte až při krájení do zeleninového salátu. Tam fungují skvěle. Pokud byste se je ale snažili pěstovat společně, mohly by vám zůstat oči pro pláč.

Foto: Shutterstock, zdroj: TheSpruce, Gardening