Plevel už se začíná ozývat. Jednejte co nejrychleji, ať máte později pokoj

Odstranění plevelu není snadné a v květinovém záhonku vám může nadělat pěknou paseku. Využívání chemických prostředků je možná účinné, ale není to nic příjemného. Hrozí totiž, že se tak zbavíte nejen plevele, ale i okolních rostlin. Kdy je tedy nejúčinnější se plevele zbavit?

Plevele se můžete zbavit, aniž byste se nadřeli

Pokud si myslíte, že plevel zničíte rytím, tak opak je pravdou. Rytím růst plevele naopak podporujete, protože k jeho kořenům a semenům dostáváte světlo, které jim svědčí. Zamezení přístupu slunce a světla je první krok v prevenci proti plevelu. K tomuto účelu vám poslouží vrstva slámy, kompostu nebo mulče. Dobré je také pravidelně kontrolovat výskyt semenáčku a co nejdříve je vytrhat, aby vám nevysemenily. Plevel odstraňujte i mezi záhony a na cestičkách, aby se nedostal až k rostlinám.

Sáhněte po horké vodě

Nesahejte při boji proti plevelu po chemických přípravcích, ale raději ohřejte v konvici horkou vodu. Vařící vodou poté plevel zalijte. Díky tomu, že se voda snadno dostane i do půdy, tak její vysoká teplota nezničí jen vrchní část rostliny, ale poškodí i její kořeny. Musíte však být opatrní a opravdu vodu nalít pouze na plevel. Pokud byste jí zalili i okolní rostliny, mohli byste je nenávratně poškodit.

Foto: Shutterstock

Přírodní pomocníci na odstraňování plevele

Na likvidaci plevele je také vhodné použít obyčejnou kuchyňskou sůl, a to tak, že plevel odříznete co nejblíže u země a solí posypete část, která ulpívá v zemi. Tohle řešení je ideální především na nevzhledný plevel, který vám vyrůstá ve štěrbinách chodníků. Do záhonů sůl nepatří. Na odstranění plevele se vám bude skvěle hodit i přírodní roztok, díky němuž odstraníte plevel i z velkých ploch. Do rozprašovače si připravte roztok z 30 gramů soli, 30 mililitrů octu a 90 mililitrů vody. Plevel tímto roztokem stříkejte do té doby, než ho zcela odstraníte.

Foto: Shutterstock, zdroj: Spraymylawn, TheSpruce