Vhozením skořápek od vajec do pračky pomůžete k lepšímu vyprání prádla

Vyhazujete skořápky od vajec do koše? Děláte chybu. Využijte jejich velké množství užitečných prvků jako je vápník, železo, křemík zinek nebo kolagen. Jak nasekané nebo rozdrcené na moučku vám skořápky poslouží v domácnosti i na zahradě.

Jak vybělit prádlo

Věděli jste, že k bělení prádla nepotřebujete žádné drahé čistící a bělící přípravky? Vsaďte na skořápky od vajec. Rozlámejte je na menší kusy a vložte je do pracího pytlíku. Ten potom před praním vložte do pračky. Na bílém prádle uvidíte okamžitě výsledky. Při praní se totiž usazují mýdlové částice do tkaniny a tím barvy blednou, ale přítomnost skořápek při praní tomu zabraňuje.

Pokud chcete zvýšit účinky bělení, přidejte spolu se skořápkami do pytlíku i pár koleček citrónu, který také zajistí bělící účinky.

Jak na zašlé nádobí

Účinek skořápek lze využít i jinde než při praní. Máte v kuchyni zašlé nádobí? Často se jedná o hrnky na čaj nebo kávu. I tady pomůžou skořápky od vajec. Nadrťte je a vložte na dno nádobí. Zalijte vodou a nechte působit několik dní. Po pár dnech uvidíte, že je nádobí jako nové.

Foto: Shutterstock

Skořápky v zahradě

Mnoho zahradníků využívá blahodárných účinků skořápek také v zahradě. Pokud nadrtíte skořápky a rozsypete kolem květin, máte zaručené, že se přes ně nedostanou slimáci.

Nadrcené skořápky, které přidáte do půdy zase přispívají jako hnojivo pro vaše rostliny. Vápník ze skořápek ocení i rajčata. Před tím než he zasadíte, nasypte do místa usazení rostliny skořápky od vajec. Zabráníte tak případné hnilobě rajčat, která vzniká často nedostatkem vápníku v půdě.

Foto: Shutterstock, zdroj: 1millionwomen, lifehacker