Zbavte se nepříjemného zápachu v pračce

Pračka je nezbytnou součástí dnešních domácností. Mnoho lidí ale zapomíná o svou pračku řádně pečovat. Pak nás může překvapit nepříjemný zápach, kterého je potřeba se zbavit co nejdříve. Může nám totiž načichnout i vyprané prádlo.

Nečistoty v pračce se časem hromadí

Při častém užívání pračky se ve filtrech a méně dostupných částech začnou hromadit nečistoty. Nejčastěji jde o zbytky vlasů, textilie, zbytky pracího prášku a vodní kámen. Do toho se nám v této směsi brzy zahnízdí bakterie a plísně a brzy se začne z pračky linout nepříjemný odér.

Usazené nečistoty mohou nejenom zapáchat, ale časem mohou poškodit mechaniku přístroje. Navíc prát v takto znečištěné pračce je krajně nehygienické. Jakmile začne zapáchat buben u pračky, je třeba ji vyčistit.

Foto: Shutterstock

Zápach z pračky odstraníte snadno

Nejlepším opatřením proti zápachu je prevence. Po každém praní by měla pračka dobře vyschnout. Nechávejte tedy po každém praní dvířka do bubnu otevřená, včetně zásobníku na prací prášek. Zvláštní pozornost věnujte těsnění v okolí dvířek pračky. Po každém praní je potřeba těsnění vytřít do sucha.

Pokud už pračka zapáchá, zkuste několik těchto zaručených metod k boji proti nečistotám. Navíc je téměř vždy najdete doma v kuchyni.

  • Pokud jste fanouškem přírodnějšího řešení situace, tak může být výborným řešením nalít do zásobníku 2 hrnky octa a pustit mycí program na nejvyšší teplotu.
  • Další možností je použití kyseliny citronové. Do zásobníku nasypejte stejné množství kyseliny, kolik používáte pracího prášku. Opět pustíme program na nejdelší čas a největší teplotu.
  • Jedlá soda je skvělým pomocníkem proti zápachu i vodnímu kameni. Do zásobníku nasypte asi 100 gramů sody a opět zapneme nejdelší program s vysokou teplotou. Při velkém znečištění můžeme použít roztok octa a sody v poměrů 1:2. Výsledný roztok musíme aplikovat přímo na zasažená místa houbičkou.
  • Poslední záchranou, která není tak známá, jsou obyčejné tablety do myčky. 2 Tablety do myčky vhoďte přímo do bubnu a zapněte mycí program na 60 stupňů.

Samozřejmě můžete vždy zakoupit specializované vybavení na čištění pračky. Nemusí jít ale nutně vždy o nejlevnější, nebo nejlepší řešení.

Foto: Shutterstock, zdroj: Howards, MollyMaid, bobvila