Rady jak správně vyprat džíny. Většina žen chybuje a džíny už nikdy nebudou vypadat jako nové

V roce 1853 vytvořil Levi Strauss první džíny. Byly pevné, odolné a měly sloužit jako pracovní kalhoty. V 60. letech však nastal zlom a džíny se staly velmi módní záležitostí. V současnosti existuje nepřeberné množství stylů, barev a střihů. Džíny nosí děti odmala. Tento kousek oblečení je nedílnou součástí šatníku každého z nás. Víte ale jak se o takové džíny starat, aby vydržely co nejdéle?

Perte džíny jen občas

Perete džíny po týdnu nošení? Nedělejte to! Takové denimové kalhoty by se měly prát co nejméně – nejlépe jednou za 14 dní. Časté praní džínových kalhot způsobí jejich blednutí a změnu tvaru.

Perte džíny ručně

Nejlíp uděláte, když džíny vyperete v ruce. Postačí, když džíny přemáchnete ve vaně pěkně postaru. Nezapomeňte otočit kohoutkem na studenou vodu. Džíny se moc nesnesou s teplou vodou – ztrácí barvu. K ručnímu praní vám stačí jen voda a mýdlo. Používáním aviváže se džíny mohou postupně vytahat. Tím, že je vyperete ručně také předejdete obarvení dalšího prádla. Denimový materiál totiž snadno pouští barvu. Pokud perete víc barev naráz, přidejte do vody půl šálku octa. Tím předejdete uvolňování barvy.

Praní v automatické pračce

Není vždycky čas, abyste dříny praly ručně. Většina lidí na všechno oblečení využívá automatickou pračku. Nemusíte se jí v případě džínů vyhýbat, ale dbejte na určitá pravidla. Džíny obraťte naruby, zapněte všechny knoflíky a zipy. Buben může materiál odírat, proto je vždy perte takto. Nastavte na pračce program šetrný s nízkým počtem otáček – maximálně 600. Teplota vody by neměla překročit 40 °C.

Nesušte džíny v sušičce

Dejte přednost klasickému sušení džínových kalhot. Než je pověsíte na sušák, pořádně je protřepte a pověste vodorovně. Sušička dokáže denim srazit klidně o pár čísel.

Foto: Shutterstock

Žehlete džíny s rozvahou

Pokud džíny po praní dobře prověsíte a usušíte, nemusíte se žehlením vůbec zabývat. Na druhou stranu, pokud je vyžehlíte, denim změkne a budou příjemnější na nošení. Při žehlení dbejte na to, abyste džíny žehlili naruby a na program bavlna.

Foto: Shutterstock, zdroj: Masterclass, Wikihow