Trvanlivost vajec snadno prodloužíte až o měsíc. Trik, který se dědí po generace

Děláte si zásobu vajec? Nebo máte doma slepice a občas se vám nahromadí jejich velké množství? Zkuste se zamyslet nad tím, jak vajíčka skladujete. Jejich skladování totiž ovlivňuje trvanlivost vajec. Správným uložením prodloužíte jejich životnost.

Jak zjistit datum spotřeby

Datum, dokdy by se měli vejce spotřebovat, je vždy napsané na kartonovém obale, kde jsou uloženy. Existuje třída Extra A, kterou je třeba spotřebovat do 9 dní. Třídu A je třeba spotřebovat zhruba do 28 dní. Vařená vejce vydrží v lednici až 10 dní při teplotě 5°C.

Pozor na skladování ve dvířkách

V lednicích jsou ve dvířkách připraveny stojánky na vejce. Tím vám výrobce udává, kam byste mohli ukládat vejce. Ale takto je to špatně. Dvířka lednice se velmi často otvírají a mísí se v těchto místech teplý vzduch s chladným prostředím v lednici. Potraviny, které nejvíce trpí jsou právě vajíčka. Lépe uděláte, když vejce uložíte do zadní části lednice.

Jak skladovat vejce

Koupená vejce si rovnou s kartonem uložíte do lednice? Tento způsob jim nesvědčí. V kartonech si můžete zanést různé bakterie, které se pak množí v lednici. Kartón má také sklony k vlhnutí a tedy vzniku plísní. Vyndejte vejce obalu a dejte je do lednice jen tak. Díky tomu budou vejce rozložená a přístupná rovnoměrnému rozložení chladu.

Při ukládání vajec myslete také na to, jakým směrem je do lednice dáváte. Pokud máte na vejce nějaké plastové přihrádky, vždy je dejte špičkou dolů. Lépe kolem nich bude proudit vzduch. Na špičce vejce se také nachází nejvíce pórů, díky kterým přijme více kyslíku.

Foto: Shutterstock

Test čerstvosti vajec

Jestli si nejste jistí po delším skladování jejich čerstvostí, udělejte jednoduchý test. Vejce ponořte do sklenice s vodou. Pokud klesne ke dnu, vejce je čerstvé. Pokud se udrží uprostřed sklenice, co nejrychleji je spotřebujte. Jakmile vajíčko vyplave na povrch, už se jej raději zbavte.

Foto: Shutterstock, zdroj: HobbyFarms, GrubblyFarms