I když venku stále ještě kraluje zima, neznamená to, že jako pěstitelé nemáte co na práci. Rostliny vyžadují pozornost i během zimního období. Řeč je jak o květinách doma, tak na zahradě, ačkoliv ty zahradní zrovna spí dlouhým zimním spánkem. V případě, že chcete, aby vám na jaro krásně vykvetly a aby vám rostliny doma ve vytápěných interiérech neumřely, přinášíme vám seznam nejdůležitějších prací, které se týkají rostlin jak doma, tak venku na zahradě.

Pečujeme o okrasnou zahradu

Nejdříve se zaměřme na okrasnou zahradu, konkrétně na trvalky, které jste před příchodem prvních zimních mrazíků zakryly zimní ochranou. Podívejte se, jestli je mrazy nijak nepoškodily. Co se týče jabloní a hrušní, ty taktéž očkem zkontrolujte. Pakliže najdete výhony, které rostou směrem dovnitř, napravte jejich tvar. Kromě toho umístěte na zahradu krmítko pro ptáky, alespoň se vám v létě budou ptáci vděčně vracet na vaši zahradu.

Současně zkontrolujte, jak jsou na tom nádrže s rybami, pokud je na své zahradě máte. Nesmí zamrznout! Jehličnatým rostlinám svažte větve k sobě, aby se nezlomily, hlízy jiřinek pravidelně kropte, aby nevyschly.

Pečujeme o užitkovou zahradu

Co se týče užitkové zahrady, po celou zimu je nutné kontrolovat uskladněnou zeleninu i ovoce. Pozor si dejte na hnilobu. Pokud je některý plod hnilobou nakažen, okamžitě ho vyhoďte, ať se hniloba nešíří. Kromě toho se přesvědčte o tom, jestli jsou skladovací prostory řádně opatřeny proti chladu.

Během zimy je zapotřebí pravidelně kontrolovat opory stromků, které se mohly při větru nebo silném mrazu zlomit.

Pečujeme o balkonové a pokojové rostliny

Starat se na začátku roku musíme samozřejmě i o pokojové a také o balkonové rostliny, které vyžadují taktéž naši pozornost. Zkontrolujte především vřesovce, které i během chladného období potřebují dostatek vláhy.

9cd476c76ca5f1a20f9fb32e5265af75
3cf3c5f6eaaf24735b2390ff4771480d

Pokud jste doposud pěstovali pokojové rostliny mezi dvojitými okny, rychle je přemístěte, jelikož vám na tomto místě trpí. Zároveň je skoro vůbec nezalévejte, nevyžadují v zimě tolik vláhy jako jindy. Pokud pěstujete rostliny potřebující vysokou vlhkost, ideální je je umístit do skleněných vitrín, pakliže je máte k dispozici.

Foto: Unsplash.com.

Tereza Čierníková

Má práce je zároveň mým koníčkem. Psaní článků však není mým jediným hobby. Miluji také sport, čtení a turistiku, respektive cestování obecně. Ve volném čase se věnuji seberozvoji, jelikož vím, že pořád je co se učit.