Hospodyňka předvedla, jak vyčistit 20 let nemytou kuchyň. Bude vypadat jako nová

Paní Iva a paní Květa si před časem obě nechaly udělat nádhernou kuchyň s moderními prvky. Jelikož jsou kamarádky od základní školy, inspiraci společně našly v magazínu na internetu a propadly trendu nerezového povrchu, který místnosti dodal oživení a lesk. Jenže starost o tento druh povrchu má svá specifika. Jak si každá z nich poradila s údržbou své kuchyně a co doporučují jako nejlepší řešení? Přinášíme vám užitečné tipy!

Vlhčené ubrousky místo drátěnky

Paní Iva je z obou přítelkyň ta méně trpělivá. Rozhodla se sice, že si do kuchyně zvolí mikrovlnnou troubu a varnou konvici z nerezu, jenže péče o tyto spotřebiče je v jistém ohledu náročná. “Jde spíš o to najít si správný způsob“, doplňuje paní Iva. “V počátcích jsem na to šla s drátěnkou a odřela si dvířka mikrovlnky, dneska už vím, že do kuchyně mohu jen s vlhčeným ubrouskem.” Drhnutí zářivého nerezového povrchu drátěnkou mu zašlou krásu rozhodně nevrátí. Pokud chcete mít vše rychle uklizené, sáhněte po komerčním prostředku a nebo vlhčeném ubrousku. I paní Iva zdůrazňuje, že povrch spotřebičů je vždy nutné vyleštit do sucha. 

Foto: Shutterstock

Domácí pomocníci a mikrovlákno

Paní Květa je rozená hospodyňka a ke své domácnosti přistupuje s trpělivostí a neobvyklou láskou. Když si všimla, že se nerezový povrch jejího panelu, ve kterém měla zabudovanou troubu a mikrovlnku, včetně digestoře, začíná zatahovat mastným filtrem, přemýšlela, jakou metodu zvolit, aby spotřebičům vrátila lesk. 

“Připravit si čistič na nerez je zcela jednoduché, použijte jenom to, co máte doma,” směje se paní Květa a popisuje, že ji skvěle funguje octové voda nebo voda s citronem. Obě varianty působivě zametou s veškerou mastnotou a paní Iva poté povrch jemně setře hadříkem z mikrovlákna, který je pro tento druh povrchu ideální. Vše leští s citem, aby povrch nepoškodila a stejně, jako paní Iva v prvním případě, zcela do sucha. “Občas se stane, že především na digestoři ulpí větší špína, potom sáhnu ještě po sodě, kterou rozpustím ve vodě a umyju tím nejvíc postižená místa. Ta potom vypadají, jako kdyby se v kuchyni ještě nevařilo, přitom ji mám dobrých dvacet let.”

Ocet, soda nebo citron jsou výčtem toho, co musí mít každá správná hospodyně po ruce. I paní Květa už ví, že na boj s mastnotou a šmouhami není nic lepšího. Inspirujte se proto při úklidu své kuchyně dobrou radou a mějte své spotřebiče, jako kdyby ve vaší kuchyni stály teprve několik málo dnů. 

Foto: Shutterstock, zdroj: GoodHouseKeeping, CompactAppliance