Větrejte ekonomicky a přitom efektivně! Správným větráním ušetříte nemalé částky

Zatímco v létě otevřená okna, a s nimi i pravidelný přísun čerstvého vzduchu do našich příbytků, nejsou žádný problém, s příchodem chladnějších dní máme snahu své domovy „zabetonovat“. Tolik žádané a těžce zaplacené hřejivé teploučko přeci nenecháme jen tak odejít okny! Ovšem zbystřete! Větrání i v mrazivých zimních dnech má svou důležitost, a my vás naučíme větrat rychle, efektivně a bez tepelných ztrát!

Čerstvý vzduch je balzám pro tělo i mysl

Divíte se, že vás s podivnou pravidelností začalo s příchodem zimy doma škrábat v krku, máte pocit plného nosu, energii na bodu mrazu, a k tomu ještě příšerné bolesti hlavy? Na vině můžou být skutečné zdravotní problémy, které není radno podceňovat, než se ale vydáte k lékaři, zkuste se naučit pravidelně větrat. Vydýchaný vzduch v místnosti, kde se okna otevřou jen ráno po probuzení a večer před ulehnutím ke spánku, je totiž častým viníkem výše zmíněných příznaků. Navíc oxid uhličitý, který vzniká při našem dýchání se totiž koncentruje ve vzduchu a podílí se na snížení imunity, horší kvalitě spánku, migrénách, nevolnosti i alergii.

Větrejte pravidelně, krátce, ale intenzivně

Pro výměnu čerstvého vzduchu v místnosti skutečně nemusíte klepat kosu a drahocenné teplo pouštět jen tak z okna ven. Správné větrání totiž tkví v pravidelnosti. Snažte se tedy získat přirozený návyk, že zhruba co hodinku přibližně na tři minuty otevřete okno. Když myslíme otevřít, tak otevřít – ventilačky se do intenzivního větrání nepočítají. Během správně provedeného větrání se v místnosti vymění vzduch, zároveň se však neochladí stěny ani nábytek, a místnost se tak za pár minut opět vyhřeje na příjemnou teplotu. Četnost větrání pak samozřejmě přirozeně upravte dle počtu osob a velikosti místnosti. Pokud v pokoji navíc třeba sušíte prádlo, vaříte nebo máte zapálené svíčky, pak samozřejmě větrejte častěji.

Pravidelným větráním také chráníte sebe a své obydlí před všudypřítomným radonem, před kterým je vhodném být na pozoru, jedná se totiž o druhou nejčastější příčinu vzniku rakoviny plic – hned po kouření.

Hlídejte si vlhkost

Oblíbené teploměry s vlhkoměry nejsou jen módní záležitostí, ale zařadit je můžete mezi domácí pomocníky. Vlhkost vzduchu v místnosti má totiž vliv na spoustu věcí – vaše zdraví, životnost nábytku i kondici domu – a samozřejmě i na správné větrání. Ideální vlhkost v zimě se v domácnosti pohybuje v rozmezí mezi čtyřiceti až šedesáti procenty. Vyšší vlhkost pak často způsobuje právě špatné větrání, vaření a sušení prádla. Během těchto činností raději větrejte častěji, vařte s digestoří, při koupání se v koupelně zavírejte a prádlo sušte v sušárně nebo si pořiďte sušičku prádla.

Foto: Unsplash.com.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!