Ne každé dřevo je vhodné k topení. Naučte se změřit jeho vlhkost

Dřevo je zdrojem tepla a světla po celou dobu lidské historie. Pro majitele krbů a kotlů jde navíc o velmi lákavou možnost, jak v nacházející zimě ušetřit na vytápění. Nicméně ne každé dřevo je vhodné k topení. A nemusí jít nutně jen o velmi vlhké topivo.

Jaké dřevo není vhodné k topení?

Samozřejmě můžeme použít k vytápění téměř jakékoliv dřevo a produkty z něj. Ale při použití nevhodných materiálů se může stát, že neušetříme a ještě si připlatíme.

K topení nejsou vhodné hlavně materiály, které kromě dřeva obsahují i syntetické složky. Jde nejčastěji o různé druhy lepených a lisovaných desek a podobných předmětů. Lepidla obsažená v těchto materiálech jsou plná chemikálií, které disponují vysokým obsahem škodlivých látek. Hořením tyto látky oxidují a uvolňují se do ovzduší, navíc se pak začínají usazovat v kotli, komíně a obecně v celém spalovacím systému. To sebou nese nejen jistá zdravotní rizika, jako inhalace rakovinotvorných látek, ale také zvýšení nákladů za údržbu a čištění. Také se může stát, že vás přiotrávený soused nahlásí správním orgánům a nafasujete nemalou pokutu.

Vlhké dřevo nejdříve vysušte

Ani vlhké dřevo do kamen nepatří. Je třeba ho nedříve správně vysušit. Vlhké dřevo má také vysokou kouřivost a nedokonalým spalováním se uvolňuje dehet, který dělá stejnou paseku jako uvedené chemikálie.

Vlhkost ve dřevě může dosáhnout až 50 % jeho hmotnosti. Dřevo, vzhledem k jeho původu, je výborný absorbent vody. Během skladování tedy do sebe úspěšně nasává okolní vlhkost. Proto by se mělo dřevo skladovat na suchých a dobře větraných místech, izolované od země.

Foto: Shutterstock

Jak odhadnout vlhkost dřeva?

Pokud spotřebujete opravdu značné množství dřeva, možná se vám vyplatí pořízení vlhkoměru do dřeva. Tuto věcičku stačí do dřeva zapíchnout a hned vám vyjedou velice přesné hodnoty. Suché dříví získá na tvrdosti a zavedení sondy bude velmi obtížné. Mokré je oproti tomu vcelku měkké a manipulace s hrotem tedy není problém.

Pokud se vám nechce pořizovat vlhkoměr, můžete využít metodu prostého vážení. Vyberte průměrný špalík dřeva a průběžně ho važte. Až ztratí zhruba 35% hmotnosti, lze ho považovat za vhodného kandidáta na cestu do kamen.

Foto: Shutterstock, zdroj: Bessemeter, Wagnermeters, LektoWoodFuels