Odstraňte otravný plevel mezi dlažbou. Zmizí do několika hodin

Krásná příjezdová cesta a snový chodníček k domovu, to je vizí každého, kdo se potýká s prorůstajícím plevelem, který si jednoduše najde cestu skrze sebemenší spáru v dlažbě. Jak se jednoduše nevítaného porostu zbavit vám poradíme v následujícím článku.

Pokud chcete zabránit tomu, aby vám chodníkem či jakoukoliv dlažbou plevel prorůstal, musíte na to myslet již při samotném budování základů. Pod ty se vloží speciální geotextilie, která zamezí prorůstání plevele. Další možností, pokud již chodník máte a textilie instalována nebyla, je spárovací malta, kterou vyplníte prostory mezi dlaždicemi namísto písku. Tento materiál výborně odolává nejen povětrnostním vlivům, ale také plevelu. 

Domácí pomocníci na dosah ruky

Jak již bývá dobrým zvykem, ti nejvzácnější pomocníci v domácnosti pro boj s plevelem jsou přímo na dosah ruky. Úplně na první místě stojí vaše vlastní ruce, kdy pravidelným vytrháváním růstu výrazně zamezíte. Pokud si vlastních prstů a ztraceného času ceníte příliš, jsou tady ještě jedlá soda, sůl, horká voda a pochopitelně také ocet, kteří dovedou s plevelem krásně zatočit. 

Horká voda je nejúčinnější a nejbezpečnější řešení vašeho problému. Lejte ji přímo k rostlině – tedy k jejím kořenům a ujistěte se, že horký proud nedosáhne na některou z rostlin, které pěstujete záměrně. Horká voda je jediný účinný likvidátor, u kterého ani při dešti nebo větru nehrozí zničení okolního porostu, navíc je neškodná vůči dlažbě, naopak od dalších jmenovaných možností. Na plevel můžete rovněž opatrně aplikovat sůl, jedlou sodu nebo také velice účinný ocet. Výsledek bude famózní, ovšem vy musíte všechny tyto látky aplikovat s vědomím, že jsou účinnými zabijáky veškeré zeleně, pokud nastane průtrž mračen, při které bude jedna z těchto látek spláchnuta do okolí, můžete snadno ohrozit prosperující a zdravou zeleň naprosto fatálním způsobem. 

Foto: Freepik

Funkční řešení pro kutily

Výbornými pomocníky pro likvidaci plevele v dlažbě jsou vysokotlaký čistič a také hořák na plevel. Hořák velice rychle udělá svou práci, ovšem jeho použití je nebezpečné pro vaši dlažbu, chce to mít šikovné ruce a praxi. Namísto toho vysokotlaký čistič stačí spustit na plný výkon, namířit na nežádoucí rostlinku a vyčkat do jejího úplného odstranění. 

V zahradnictví dnes snadno koupíte celou řadu účinných herbicidů, které udělají všechnu potřebnou práci bez větší námahy.  Herbicidy rozlišujeme na totální, pro všechny druhy plevele, včetně trav nebo selektivní, který zohledňuje okolní travnatý porost. Samotná aplikace herbicidu si vyžaduje jednak větší rostliny, kde je možné postřik aplikovat na list, také je nutné vydržet, aby plevel úplně uschnul a tedy bylo jisté, že herbicid došel až ke kořenům. Dejte pozor na přítomnost toxických látek v běžně dostupných herbicidech, vždy vybírejte organické, které jsou ohleduplné k životnímu prostředí. 

Foto: Freepik, zdroj: installitdirect, sandiegopavers