Desatero domácí ekologie

Pokud se snažíte žít co nejvíce v souladu s přírodou ze svého přesvědčení nebo vaší pokožce nedělají dobře například chemické čisticí prostředky, máme pro vás ekologické desatero, které posune vaše vnímání ekologie na další úroveň. Zároveň ušetří i vaši peněženku. Co je ekologické totiž bývá často i ekonomické.

Ekologicky smýšlejte u nákupů i sprchování

  1. Voda z kohoutku je nezávadná. Průměrný obyvatel Česka denně spotřebuje 87 litrů pitné vody denně. Jde o spotřebu vody na pití, vaření, umývání nádobí, splachování toalety, osobní hygienu atd. Zkuste se zaměřit na to, zdali opravdu používáte vody jen v takovém množství v jakém ji potřebujete. Pokud si můžete regulovat množství vody, kterým splachujete toaletu, udělejte to. Stejně tak sk pořiďte úsporné sprchové hadice. Vodu, kterou používáte například na umývání ovoce následně využijte k zalévání květin.
  2. Nastavte termostat o stupeň níže. Vytápění domu či bytu je často nejdražší energetickou položkou v rozpočtu. Základem je správné zateplení a následné regulování teploty na tu úroveň, která je vám příjemná, ale není zbytečně nadsazená.
  3. Vyvarujte se jednorázových obalů. Zkuste při nákupu přemýšlet tak, abyste produkovali co nejmenší množství odpadu. Berte si s sebou na nákup vlastní nákupní tašku, pořiďte si znovu použitelné sáčky na ovoce a zeleninu a preferujte nákup výrobků ve vratných obalech.
  4. MHD jede. Zkuste někdy raději použít MHD nebo spolujízdu, než abyste jeli v automobilu sami. Nejen, že to je ekologické, ale kdyby to tak dělali všichni, nemuseli byste se v ranní špičce nervovat v dopravní zácpě.
  5. Pěškobus vede. Pokud se nepotřebujete přemístit někam daleko, dostaňte se na určené místo pěšky nebo například na kole. Pokud si s sebou vezmete pytel na odpadky a cestou nějaké seberete, bude vás hřát skvělý pocit z dobrého skutku i spálených kalorií.
Foto: Shutterstock

Dělejte to tak, aby vás to bavilo

  1. Nejste tak bohatí, abyste mohli kupovat levné věci. Jejich životnost a přínos nebývá totiž vysoký. Ačkoliv slevy lákají k nakupování. Kupujte raději méně věcí, ale za to kvalitních, které vám vydrží delší dobou.
  2. Buďte BIO. Pokud hnojíte zahradu, nahraďte průmyslové hnojivo kompostem nebo kvalitním hnojem z farmy. Pokud vaše ovocné stromy ozobávají ptáci, neodhánějte je a nestříkejte stromy chemií. Zkuste raději na strom připevnit pítko s vodou, ptáci s největší pravděpodobností hledají tekutinu.
  3. Buďte gurmány. Preferujte lokální potraviny, jídlo si vychutnávejte a udělejte si na něj dostatek času.
  4. Žijte svůj život. Po práci je potřeba umět kvalitně odpočívat. Věnujte čas své rodině, zájmům, plňte si své sny a věnujte pozornost spánkové hygieně.
  5. Děláte to sami pro sebe. Jste součástí přírody a proto ochranou životního prostředí chráníte především sami sebe a následující generace. Popřemýšlejte, co ve vašem životě můžete změnit, aby vám ekologie dělala radost.

Foto: Shutterstock, zdroj: michaelkaspari, weforum