Odstraňte vodní kámen z pračky. Pomůže směs tří ingrediencí

Chcete pokaždé z pračky vytáhnout čisté a krásně voňavé prádlo? Kdy jste pračku naposledy čistili? Výkon pračky výrazně ovlivňuje čistota pračky. Měla by se čistit pravidelně, aby nedocházelo k nedostatečnému praní a aby se prodloužila její životnost. Víte, jak pračku vyčistit?

Jedlá soda a ocet

V pračce se kromě vodního kamene hromadí také bakterie a plísně. Neměli byste zapomínat pračku pravidelně čistit. K odstranění vodního kamene stačí pouze tři známé ingredience – voda, ocet a jedlá soda.

Půl hrnku jedlé sody smíchejte s vodou. Směs potom nalijte jak do zásobníku na prací prostředek, tak do zásobníku na aviváž. Do samotného bubnu nalijte 2 hrnky jedlé sody a jeden pytlík jedlé sody. Vyberte nejdelší program na nejvyšší teplotu. Po dokončení cyklu pračku vypláchněte.

Kyselina citrónová

Kyselina citrónová působí také proti vodnímu kameni. Dost často se používají čističe proti vodnímu kameni do kávovarů a rychlovarných konvic právě z kyseliny citrónové. Kyselinu v množství 250 g nasypte do bubnu a vyberte nejdelší program s teplotou minimálně 60 °C.

Nezapomínejte na těsnění a zásobník

Kolem těsnění pračky a v zásobníku se usazuje také spousty bakterií. Nezapomínejte po každém vyprání vyčistit těsnění kolem bubnu, kam se usazují různé nečistoty zachycené z prádla.

Zásobník vyčistěte mýdlovým prostředkem nebo ponořte do roztoku jedlé sody s octem. Špatné dostupné prostory pak vyčistěte kartáčkem na zuby. Potom jej důkladně vysušte. Podívejte se i do prostor pod zásobníkem – usazují se zde zbytky aviváže a pracích prostředků.

Foto: Shutterstock

Čištění z obchodu

Pokud nejste zrovna příznivci domácích prostředků, existuje velké množství průmyslově vyráběných čističů. Calgon doporučují i výrobci praček jako prevenci proti vodnímu kameni. Stačí ho přidat při každém praní.

Na odstranění bakterií, plísní a nepříjemného zápachu využijete Savo. Nalije se jako ocet přímo do bubnu a pračka se nastaví na nejdelší prací cyklus.

Nezapomínejte se o svojí pračku starat. Pravidelná údržba je důležitá pro její správný chod. Alespoň jednou za měsíc jí vyčistěte pomocí jedlé sody a octa. Zásobník a těsnění je třeba čistit pravidelně minimálně jednou týdně. Záleží také na tom, jak často pračku využíváte.

Foto: Shutterstock, zdroj: architecturaldigest, dengarden