Ušetřete za energie při vaření

Snažíte se snížit spotřebu energií, které za poslední dobu výrazně zdražily? Pokud už si nevíte rady jak na to, přinášíme vám hned několik tipů, jak efektivně šetřit energiemi i během vaření bez nutnosti výraznějšího omezení. Stačí jen pamatovat na pár zásad, které budete brzy brát jako samozřejmost. Přitom s nimi můžete ušetřit nemalou částku z ročního vyúčtování.

Jak ušetřit za provoz lednice

Pokud se snažíte vymyslet, jak co nejvíce v kuchyni ušetřit, zaměřte se nejdříve na lednici, bez které bychom se jen těžko obešli. Asi vás samotné napadlo, že není příliš ekonomické dveře ledničky často otevírat a jen tak do ní zírat. Třeba vám neutekl ani fakt, že řádně odmražená lednice funguje o poznání lépe a úsporněji.

Možná už vás však nenapadlo, jak tento spotřebič ovlivňuje jeho okolí. Za prvé byste neměli v blízkosti chladničky umisťovat spotřebiče generující teplo jako je například trouba. Za druhé také hlídejte teplotu vzduchu. Každý stupeň navíc totiž způsobí 4 % nárůst spotřeby energie na chlazení.

K čemu byste (ne)měli používat troubu

U trouby lze šetřit například tím, že ji vypnete už několik minut před dopečením cukroví, moučníku nebo čehokoli, co zrovna chystáte. V uzavřené troubě se totiž teplota ještě nějakou dobu udrží zcela sama. Po vyndání jídla lze zbytkové teplo ještě využít například k sušení ovoce nebo rozmražení zeleniny.

Troubu naopak nepoužívejte k ohřívání studeného jídla. Tento proces je velmi neekonomický, jelikož trvá dlouho a trouba se musí zbytečně zahřívat. Mnohem levnější variantou je zde využití mikrovlnné trouby.

Foto: Freepik

Jak co nejšetrněji využít varnou desku

Při vaření především dbejte na kvalitní spotřebiče a nádobí. Pro efektivní využití plotýnky je třeba, aby její velikosti odpovídal také hrnec, který by měl mít zcela rovné dno. V případě elektrického sporáku je možné využít podobný postup jako u trouby, tedy vypnout plotýnku dříve, a následně využít její zbytkové teplo.

Závěrečný tip se týká množství vody, které ohříváte. Ať už používáte rychlovarnou konvici k přípravě čaje nebo se chystáte vařit těstoviny, dbejte na to, abyste neohřívali zbytečně velké množství vody. To by spotřebovalo zbytečné množství energie.

Foto: Freepik, zdroj: Learn.CompactAppliance, ovoenergy